Filipçe: Vala e tretë e Kovid-19, drejtë zbutjes

Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe,tha se vala e tretë e virusit Korona po shkon drejt zbutjes, pasi përveç uljes së numrit të personave të infektuar, po evidentohet edhe rënie e numrit të pacientëve në trajtim spitalor.

“Pas mini pikut në kuptim të presionit të madh në fillim të javës, numri i të infektuare po shënon rënia. Sot numri i të infektuarve ka shënuar rënie nën 900, përkatësisht rreth 890. Këtë e shohim edhe në spitale, si në Shkup ashtu edhe në tërë vendin. Në të vërtetë presioni i mëparshëm nuk ekziston. Ende ka pranime dhe ende jemi të kujdesshëm, pasi kemi numër të madh të pacientëve të diagnostikuar që mund t’u duhet trajtim spitalor, por tani numri nuk është si një javë më parë.”,- tha ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe.

Ngjarja paraprake

Tifozët holandez japin shfaqjen spektakolare për ekipin e shqiptarit

Ngjarja e ardhëshme

Pakoja e pestë e masave anti-krizë, akuza të ndërsjella për caktimin e seancës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian