Fauci: Variantet e reja të koronavirusit mund të bëhen dominuese në SHBA

Variantet tepër ngjitëse të coronavirusit mund të bëhen llojet dominuese të sëmundjes në SHBA, nëse nuk bëhen më shumë vaksinime me ritëm, thotë një ekspert i lartë i shëndetit.

Dr Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha për NBC Today Show, se SHBA-të nuk po vaksinojnë njerëzit aq shpejt sa të qëndrojnë përpara varianteve të reja.

“Kjo sigurisht është një mundësi dhe kjo është arsyeja pse ne e marrim atë shumë seriozisht”, përgjigjet ai, duke theksuar se vaksinimet ishin mënyra më e mirë për të parandaluar këtë.

“Nuk mund të shndërrohet nëse nuk replikohet”, pohoi Fauci duke shtuar SHBA “po bëhet më e mirë” në vaksinimet, por “ne ende kemi një kërkesë që tejkalon furnizimin”.

SHBA kanë administruar 32 milionë doza vaksinash deri më tani, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Ngjarja paraprake

Vëllezërit Ibrahim dhe Mustafa Domi, bënin edhe roje në vitet më të rënda, ja arsyeja!

Ngjarja e ardhëshme

“Arsimi do të jetë dyfishimi i arsimit”, Rama publikon gafën e radhës të PD-së

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian