Fauci: Mbani maskën dhe respektoni distancën për të shmangur infektimin me coronavirus

Të dhënat aktuale nga Universiteti Johns Hopkins, tregojnë se më shumë se 19.4 milionë raste me coronavirus janë raportuar në SHBA që nga fillimi i pandemisë.

Tragjikisht, gati 330,000 vdekje i janë atribuar gjithashtu virusit COVID-19 në SHBA këtë vit. Në një bisedë rreth realitetit që qëndron pas këtyre numrave të martën në CNN, këshilltari shëndetësor i Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci, foli rreth asaj se si amerikanët mund ta mbajnë veten të sigurt nga rreziku i COVID-19.

“Unë dua që më shumë njerëz të jenë të kujdesshëm (ose) do të kemi një rritje që është mbivendosur mbi situatën e vështirë në të cilën ndodhemi tashmë”, tha Fauci.

Kjo është mënyra se si Fauci thotë se ne mund ta parandalojmë atë, përveç minimizimit të asaj që “mund të jetë një janar shumë i vështirë”.

Sjelljet që Fauci paralajmëron se të gjithë duhet t’u përmbahemi tani nuk janë sekret i madh dhe në përputhje me ato që ai ka thënë gjatë gjithë pandemisë. Ato përfshijnë mbajtjen e maskave të fytyrës, diçka që ekspertët e shëndetit publik theksojnë se amerikanët duhet të mësohen me siguri pjesën më të madhe të vitit 2021. Kjo pjesërisht sepse edhe pse vaksinat e para COVID kanë filluar të mbërrijnë, do të duhen shumë muaj derisa të ketë një rezultat të mirë.

Për më tepër, sipas Faucit, të gjithë duhet të minimizojmë të qenurit pranë njerëzve jashtë familjes tonë, aq sa kemi mundësi – tani më shumë se kurrë.

“Nëse njerëzit fillojnë të mblidhen”, thotë ai, “kur arrijnë në destinacionin e tyre në turma më të mëdha në ambiente të brendshme, kam frikë se nëse në të vërtetë e shohim që kjo po ndodh, do të kemi një valë që mbivendoset mbi situatën e vështirë që jemi tashmë”.

Çfarë tjetër mund të bëjmë?

“Mos kaloni me të vërtetë shumë kohë në ambiente të mbyllura, ku shumë njerëz që nuk i njihni po mblidhen. Kur jeni në publik, ruani distancën shoqërore nga njerëzit e tjerë dhe mos u vononi të mbani duart të palara. Gjithashtu, sa më shumë amerikanë të jetë e mundur duhet të vaksinohen me vaksinën e coronavirusit”, tha Fauci.

“Ndihem shumë i sigurt për atë që po bëjmë dhe kjo është arsyeja pse unë rekomandoj të gjithëve që kur vaksina të jetë në dispozicion të tyre të vaksinohen. Kështu do ta vendosim këtë pandemi pas nesh”.

Ngjarja paraprake

Federata italiane e futbollit mendon që t’i vaksinojë të gjithë futbollistët profesionistë

Ngjarja e ardhëshme

Koka: Policia ka shkelur ligjin disa herë në 2020, rasti i Klodian Rashës ishte kulmi

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian