Evropa në një ‘pikë kritike’ për shkak të rrezikut nga varianti i ri i coronavirusit, thotë OBSH

Vendet evropiane janë në një “pikë kritike” të pandemisë, ka thënë drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ndërsa infeksionet rriten me shpejtësi dhe kërcënimi i një varianti të ri të virusit po vazhdon të përhapet.

“Ne mbetemi në kthetrat e COVID-19 ndërsa rastet rriten në të gjithë Evropën dhe ne trajtojmë sfida të reja të sjella nga varianti i virusit. Ky moment përfaqëson një pikë kthese në rrjedhën e pandemisë”, citohet të ketë thënë Hans Kluge, shkruan Euronews.

Varianti më i transmetueshëm është zbuluar tashmë në 22 vende në rajonin Evropian të OBSH-së, tha ai, duke theksuar se vendet duhet të “intensifikojnë” masat për të parandaluar përhapjen e mëtejshme.

Zyrtarët shëndetësorë gjithashtu presin që infeksionet mund të vazhdojnë të rriten pas pushimeve, me Kluge që ka deklaruar se aktualisht ekziston një “pamje jo e plotë e situatës aktuale epidemiologjike” me më pak testime rreth Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

Dhe megjithëse disa vende në Evropë, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe vendet anëtare të BE-së, kanë filluar vaksinimet, zyrtarët e OBSH-së paralajmëruan vendet që të mos heqin dorë nga kufizimet.

Kluge mendon gjithashtu se megjithëse “imuniteti i tufës” është një “pikë e dëshiruar përfundimtare”, vendet do të duhet së pari të zvogëlojnë përhapjen e virusit, pjesërisht sepse është ende e panjohur për sa kohë vaksinat do të parandalojnë infeksionin.

Vaksinimet mund të “ushtrojnë presion” mbi virusin dhe zyrtarët nuk e dinë “se si vetë virusi do të vazhdojë të ndryshojë”, thotë Catherine Smallwood nga programi i urgjencave të OBSH-së.

Ndryshe, rajoni evropian tashmë ka vuajtur jashtëzakonisht shumë për shkak të pandemisë, me 26 milionë raste të konfirmuara dhe më shumë se 580,000 vdekje.

Ngjarja paraprake

Sfidon Ferrarin dhe Lamborghinin, prodhohet makina shqiptare që do të mbajë emrin “Illyrian Pure Sport”

Ngjarja e ardhëshme

Vrasja e Armando Baboçit në Durrës, arrestohet vëllai. Si u organizua sherri që shkaktoi një viktimë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian