​Estonia e Letonia do të blejnë së bashku sisteme të mbrojtjes ajrore

Estonia dhe Letonia kanë rënë dakord për blerjen e përbashkët të një sistemi të mbrojtjes ajrore me rreze të mesme, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes e Estonisë.

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës tregon qartë nevojën për sisteme të mbrojtjes ajrore, tha në një deklaratë ministri letonez i Mbrojtjes Artis Pabriks.

Blerja do të menaxhohet nga Estonia në bazë të këshillit të ministrave të mbrojtjes të dy shteteve baltike, në përputhje me letrën e synimeve të nënshkruar nga ministrat e mbrojtjes gjatë samitit të NATO-s në Madrid, thuhet në njoftim.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Njihuni me katërt legjendat e Kosovës, që fituan medalje në Lojërat Mesdhetare në vitin 1987!

Story i radhës

Ja sa kushton këmisha e presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës 

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish