Estonia bën thirrje për një prani më të fortë të NATO-s në shtetet baltike

 Përballë pushtimit rus të Ukrainës, Estonia po kërkon për një prani më të fortë të NATO-s në Baltik, shkruan SRF. transmeton “Bota sot”. Kryeministrja Kaja Kallas foli me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken në favor të forcimit të përhershëm të aftësive të mbrojtjes në ajër, në tokë dhe në det.

“NATO gjithashtu duhet të veprojë shpejt,” tha ajo pas një takimi me Blinken në Talin.“Kjo është arsyeja pse unë kërkova sot që të ngrihet një mbrojtje e përhershme dhe kuptimplotë e NATO-s në Balltik.”

Anëtarët balltik të BE-së dhe NATO-s, Estonia, Letonia dhe Lituania kufizohen me Rusinë, Letoninë dhe Lituaninë, si dhe aleatin e saj Bjellorusinë.

Vendet e vogla në kufi me Detin Baltik janë të shqetësuara për sigurinë e tyre për shkak të veprimeve të Rusisë në Ukrainë. Blinken siguroi të tre shtetet për solidaritetin e SHBA. Shtetet e Bashkuara janë “ironike” të përkushtuara ndaj ndihmës reciproke sipas nenit 5 të traktatit të NATO-s.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Beatrix uron të ëmën për 8 Mars, përcjell mesazhin e rëndësishëm për të gjitha gratë

Story i radhës

Haliti priti në takim gratë që punojnë në institucionet komunale

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish