Është zbuluar në cilën moshë lodhen qentë nga jeta, më herët sesa mendoni

Qentë, si edhe njerëzit, fillojnë të humbin interesin për aktivitetet e përditshme pasi të arrijnë moshën e mesme dhe, në një farë mënyre, u mërzitet atëherë, konstatojnë shkencëtarët

Studiuesit nga Universiteti Eötvös Loránd në Budapest kanë kryer një studim në 217 qen rojtarë të kufijve të moshës gjashtë muaj deri në 15 vjet dhe kanë provuar teste të ndryshme për të përcaktuar personalitetin e tyre në krahasim me moshën.

Ata kanë zbuluar se kur një qen është rreth tre vjeç, i cili konsiderohet si fillimi i moshës së mesme të qenit, eksitimi dhe kënaqësia e tyre me situatat e jetës bie, transmeton Telegrafi.

Një studim i botuar në revistën Scientific Reports ka zbuluar se personaliteti i një qeni ndryshon në një mënyrë komplekse gjatë gjithë jetës së tij.

Megjithëse interesi bie gjatë moshës së mesme, disa tipare të tjera zhvillohen. Për shembull, vëmendja dhe aftësia për zgjidhjen e problemeve rriten gjatë jetës së hershme dhe arrijnë kulmin e tyre rreth moshës gjashtë vjeç.

Është interesante, qentë kurrë nuk mësojnë me të vërtetë të merren me fatkeqësi dhe të bëhen vetëm pak më tolerantë me kalimin e viteve.

Shkencëtarët shtojnë se shoqëria e qenit mbetet konstante gjatë gjithë jetës së tyre, kështu që një qenush i ndrojtur nuk do të shndërrohet spontanisht në një kafshë shtëpiake miqësore ndërsa plaket.

Ngjarja paraprake

Bayerni shkatërron me lojë e rezultat Eintrachtin

Ngjarja e ardhëshme

Sistemi shëndetësor në kolaps/ Në spitalet COVID nuk ka më vende për pacientë të rinj

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian