Është kryer me sukses eksplantimi i kockës së 21-vjeçares së vdekur

Me sukses është kryer edhe eksplantimi i kockës së 21-vjeçares së vdekur.

Kjo është hera e parë, që eksplantohet kocka dhe indi i butë në Maqedoninë e Veriut.

“Pasi përfundoi eksplantimi i zemrës dhe veshkave, ekipi i mjekëve tl Klinikës eksplantuan më shumë pjesë të kockës dhe indeve të buta të cilat tashmë janë konservuar në Sektorin për eksplantim dhe transplantim. Javën e ardhshme planifikohet aplikimi në një segment të kockës te pacienti me metastazë nga kanceri në veshkë, i larguar para 12 vjetësh”, njoftojnë nga MSH-ja.

Thonë se indi i donuar mund t’ia lehtësojë jetën 70 personave të tjerë, ndërkaq të tjerëve edhe t’ua shpëtojë.

Ngjarja paraprake

Osmani: Marrëveshja për shtetësinë të mos shfrytëzohet për pikë politike

Ngjarja e ardhëshme

Norwich City siguron promovimin në Premierligë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian