Esenboğa Elektrik blen 39 centrale diellore

Esenboğa Elektrik Üretim AŞ nënshkroi një kontratë me Kinesis Enerji për blerjen e 39 centraleve të energjisë diellore, duke e bërë atë pronarin më të madh të energjisë diellore të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Me blerjen e centraleve të energjisë diellore në provincat e Turqisë, në Konya, Antalya, Ankara, Eskişehir, Adana dhe Muğla, Esenboğa Elektrik ka rritur kapacitetin e instaluar me 110 për qind në 118 megavat.

Energjia elektrike e prodhuar nga centralet e energjisë diellore me një kapacitet total të instaluar prej 61,68 megavat do të shitet për 10 vjet nga data e pranimit të përkohshëm me 13,3 dollarë për kilovat orë me një garanci shtetërore të blerjes.

Centralet e energjisë diellore pritet të prodhojnë afërsisht 102,15 milionë kilovat orë energji elektrike, e cila do t’i sjellë kompanisë afër 13,6 milionë dollarë të ardhura nga shitjet dhe 12,8 milionë dollarë të ardhura neto në vitin 2021... .

Ngjarja paraprake

"SHBA-ja nuk dëshiron të luftojë me Iranin"

Ngjarja e ardhëshme

Këto janë 3 femrat më të bukura të zodiakut

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian