Erdogan: Ç’vend zë sot Turqia në botë për anije luftarake

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të shtunën se Turqia është në mesin e 10 vendeve në botë për të projektuar, ndërtuar dhe mirëmbajtur anijet luftarake.

Erdogan vizitoi Komandën e Anijeve Turke në Stamboll dhe foli në një ceremoni që shënoi nisjen e anijes (F-515), anija e pestë e ndërtuar nga Turqia si pjesë e projektit të parë kombëtar të ndërtimit të anijes luftarake MILGEM.

Duke folur për industrinë e mbrojtjes, Erdogan tha se vendi i tij kishte zbatuar gjithsej 62 projekte në vit në zonë në 2002, nga 700 sot.

Ai shtoi se të qenit i fortë në aspektin ushtarak, ekonomik dhe diplomatik për Turqinë është më shumë sesa zgjedhje, është detyrimi i saj.

“Turqia është aktualisht midis tre ose katër vendeve në botë në fushën e prodhimit të dronëve pa pilot dhe të armatosur,” tha Erdogan, duke shtuar:

“Kombet që nuk janë mjaft të forta dhe të pavarura në fushën e mbrojtjes, si dhe të zhvilluara teknologjikisht, nuk janë në gjendje të shikojnë me besim në të ardhmen e tyre. Ne jemi ndër 10 vendet që mund të projektojnë, ndërtojnë dhe mirëmbajnë anije luftarake.”

Më në fund, ai vuri në dukje se Turqia, në fushën e automjeteve tokësore dhe detare, është bërë një vend që, përveç vetvetes, gjithashtu plotëson nevojat e vendeve miqësore dhe aleate.

Ngjarja paraprake

Conte: Gjyqtari më përjashtoi pasi nuk u pajtova me vendimin e tij

Ngjarja e ardhëshme

Mungesa e besimit, Abrahams: Pjesëmarrja në zgjedhje do jetë e ulët

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian