Epidemia po shpërthen: Rekorde të reja në BeH – 1,900 raste të reja, 21 të vdekur

Në Bosnjë-Hercegovinë të enjten, u shënua numër i ri rekord i infeksioneve koronavirus në një ditë, pasi u konfirmuan më shumë se 1,900 raste të reja dhe 21 njerëz të infektuar vdiqën në 24 orët e fundit.

Në 24 orët e fundit, testet u kryen në më shumë se katër mijë mostra, gjithashtu më e larta deri më tani në një ditë dhe infeksioni u konfirmua në 1219 njerëz nga Federata e BeH dhe në 649 nga Republika Sërpska. Ka ende 35 njerëz të sapoinfektuar nga zona e Brçkos, kështu që numri i përgjithshëm për të gjithë vendin është për të enjten 1903.

Dymbëdhjetë njerëz nga Federata dhe nëntë nga RS vdiqën.

Qytetet më të mëdha janë ende vendet me përqendrimin më të lartë të njerëzve të infektuar rishtas, por krahasuar me dhjetë ditët e fundit, situata ishte disi më e mirë në Sarajevë të enjten. Janë 59 raste të reja ndërsa Banjalluka me 187 raste të reja është në të njëjtin nivel me ditët e mëparshme.

Janë 80 persona të infektuar rishtas në Mostar, dhe mbajtësi famëkeq i rekordit në Qarkun Hercegovinë-Neretvë të enjten është Konjiç,i i cili, me pak më shumë se 26,000 banorë, ka më shumë 89 raste të reja të infeksionit në një ditë.

Spitalet në BeH-së mezi mund t’i rezistojnë sulmit të pacientëve të rinj sepse ata kanë aftësi të kufizuar akomodimi për të trajtuar të infektuarit me koronavirus dhe një numër në rritje i personelit mjekësor janë të izoluar për shkak të infeksionit.

Drejtori i spitalit “Fra Mato Nikoliq” në Nova Bila, Velimir Valan, i tha medias lokale përsëri të enjten se po luftojnë me vështirësi të mëdha, kështu që disa nga pacientët e tyre duhej të merreshin nga një spital në Travnikun fqinj.

“Nga 220 punonjës të testuar, 70 janë pozitivë. Është e papërshtatshme që disa departamente janë hequr plotësisht nga funksionimi, veçanërisht departamenti i brendshëm, i cili aktualisht nuk po funksionon,” tha Valan për televizionin N1.

Ngjarja paraprake

Kore e Jugut, konfirmohet dënimi me burg për ish-presidentin

Ngjarja e ardhëshme

Filipçe: Ka mjaftueshëm shtretër spitalor, askush nuk do të mbetet pa trajtim shëndetësor

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian