Emri i Microsoft më i përdorur nga hakerët për të kryer sulme kibernetike

Që një sulm phishing të funksionojë, një haker duhet të shtiret si një person apo kompani e profilit të lartë nëse dëshiron të bindë viktimën për dorëzimin e detajeve.

Një raport ka zbuluar se mashtruesit po imitojnë Microsoft më shumë se asnjë kompani tjetër për të përfituar nga viktimat e tyre.

Lajmi erdhi nga firma e sigurisë kibernetike Check Point. Kompania bëri një anketë për të parë se cilat janë kompanitë që imitohen më së shumti në sulmet phishing.

Në tre mujorin e tretë të 2020-ës ishte Microsoft ku në 19% të rasteve me sulme phishing shfaqej emri i kompanisë. Kjo e vendos Microsoft në vendin e parë nga vendi i 5-të që ishte në tre mujorin e dytë të 2020-ës.

Në vendin e dytë ishte gjiganti i logjistikës DHL me 9% të rasteve, ndjekur nga Google me 9%, PayPal me 6% dhe Netflix me 6%. /PCWorld Albanian

Ngjarja paraprake

Çështja e detit, Rama jep lajmin: Kemi rënë dakord me Greqinë që t’i drejtohemi drejtësisë ndërkombëtare

Ngjarja e ardhëshme

Përleshje fizike në Kërçovë, një person përfundon në Klinikat e Shkupit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian