Ekspertja parashikon “masakër në pallat”/ Media gjermane zbulon 5 pasardhësit e Putinit

Prej javësh qarkullojnë zëra se Putini është i sëmurë rëndë. Çfarë na pret nëse shefi i Kremlinit vdes nesër? Kush ka potencialin për t’u ngritur dhe çfarë do të thotë kjo për Perëndimin?

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, gjendja shëndetësore e presidentit rus Vladimir Putin (69) vazhdimisht ka nxitur debat. Qoftë fytyra e tij e fryrë, kapja e tij konvulsive në tavolinë, apo pretendimet për një operacion të rëndë nga Putini pas Ditës së Fitores, njëra thashetheme pason tjetrën.

Me spekulimet e egra, natyrisht, lind edhe një pyetje e madhe: Çfarë ndodh nëse Putini rrëzohet apo edhe vdes? Kush do të ngjitej si sundimtarë të Kremlinit? Siç raporton “Focus”, pasardhësi i Putinit mund të shkaktojë një lloj “masakre pallati”. Sipas ekspertes gjermane të sigurisë, Marina Henke, çdo pasardhës do ta kishte të vështirë.

Kushdo që ngjitet duhet të luftojë

Sipas ekspertes së sigurisë Henke, zyrtarisht nuk ka një pasardhës të qartë.

“I gjithë sistemi është i orientuar vetëm drejt Putinit. Dhe kushdo që ngjitet duhet të luftojë për pozicionin e tij. Nuk ka rëndësi kush vjen në pushtet pas Putinit, me shumë mundësi ai nuk ka mbështetje të mjaftueshme në agjencitë e ndryshme të sigurisë, në ushtri dhe në mesin e oligarkëve”, tha Marina Henke për gazetën.

Nëse dikush nga rrethi i ngushtë i Putinit do të zgjidhej si trashëgimtar i fronit, me siguri do të pasonin beteja për pushtet.

“Atëherë do të kishte një lloj masakre pallati”.

Formalisht, Putini do të kishte një pasardhës afatshkurtër. Sipas kushtetutës ruse, nëse Putin vdiste, kryeministri do të merrte qeverinë. Një president i ri duhet të emërohet brenda tre muajve. Në rastin konkret, Mikhail Mishustin (56) do ta ndiqte – një njeri emri i të cilit nuk dihet mirë, të paktën në Perëndim.

Mishustin është një nëpunës i vjetër civil. Para emërimit të tij si Kryeministër në vitin 2020, ai drejtoi Administratën Tatimore Ruse për dhjetë vjet. Pavarësisht përvojës shumëvjeçare të Kremlinit, ai konsiderohet si një nga kukullat e Putinit, të cilët u zgjodhën vetëm për të siguruar pushtetin e tij. Por kush do të kishte në të vërtetë atë që duhet për t’u bërë sundimtari i ri i Kremlinit?

Focus” prezanton pesë kandidatë të mundshëm.

Sergei Sobyanin (63), kryebashkiak për një kohë të gjatë i kryeqytetit rus, Moskës, mund të rritet. Avokati mban gjithashtu detyrën e një prej Zëvendëskryeministrave të Rusisë. Gerhard Mangott (55), profesor austriak i marrëdhënieve ndërkombëtare, dyshon në ngjitjen e tij.

“Është e diskutueshme nëse Sobyanin do të gjejë shumë mbështetje jashtë Moskës. Moska e prishur nga prosperiteti është e urryer në shumë pjesë të vendit”.

Ministri rus i Mbrojtjes dhe gjenerali i ushtrisë Sergei Shoigu (66) është gjithashtu shumë i njohur.

Shoigu konsiderohet si një i besuar i ngushtë i Putinit – fotot tregojnë ata të dy në pushime së bashku. Pas pushtimit të ishullit të Krimesë në vitin 2014, pritshmëritë nga Shoigu ishin të larta. Ai duhet t’i japë Rusisë një fitore të shpejtë. Por ëndrra e Putinit për një Luftë Blic dështoi keq – dhe për këtë arsye mund të kishte shkatërruar shanset e Shoigut për presidencën.

Një tjetër kandidat është ish-agjenti i shërbimit sekret Alexei Dyumin (49). Thuhet se guvernatori jo vetëm që dikur e shpëtoi Putinin nga një ari, por iu dha edhe titulli “Hero i Rusisë” nga vetë sundimtari. Ky nder i takonte atij në rolin e tij si drejtues i një force speciale sekrete që ndër të tjera zbatoi aneksimin e Krimesë.

Pëshpëritësi i Putinit ka një shans të mirë

Valery Gerasimov (66), shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, ka gjithashtu potencialin për të pasuar Putinin. Si gjeneral i gjeneralëve, ai konsiderohet jo vetëm kreu i Putinit në ushtri, por edhe një figurë kyçe në aneksimin e Krimesë në vitin 2014, në strategjinë ushtarake ruse në Siri dhe në mbështetjen e rebelëve pro-rusë në Donbass. Megjithatë, thashethemet thonë se Gerasimov i ka ngatërruar gjërat me Putinin për shkak të përparimeve të lëkundura – kjo mund të zvogëlojë shanset e tij për të marrë postin më të lartë në Kremlin.

Sipas spekulimeve, linja e ashpër Nikolai Patrushev (70) do të kishte gjithashtu atë që duhet për të zëvendësuar Putinin.

Patrushev është aktualisht sekretar i Këshillit të Sigurimit – para kësaj ai drejtoi shërbimin sekret rus FSB për vite me radhë. Një nga ngjashmëritë e shumta me shefin e Kremlinit Putin. Ai jeton me reputacionin e tij si një mbështetës i Putinit dhe madje si një pëshpëritës për shkak të urrejtjes së tij ndaj Perëndimit, ndër të tjera. Pra, qëndrimi armiqësor i Putinit ndaj Perëndimit nuk është i rastësishëm.

Se kush do ta zërë një ditë vendin e Putinit, mbetet për t’u parë.

Politologu Mangott guxon të dyshojë nëse rënia e tij do të ketë pasoja pozitive për Perëndimin.

Ai mendon se nuk ka gjasa që pasardhësi i Putinit të dëshirojë të hapet me Perëndimin.

“Ndërsa dorëheqja e Putinit do të largonte një president agresiv, autoritar dhe mosbesues, ne nuk mund të jemi aspak të sigurt se një pasardhës i pajtueshëm do të marrë pushtetin.”/Bota sot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sean Paul flet për herë të parë për lajmet se Beyonce ka tradhtuar Jay Z me të

Story i radhës

Taravari vazhdon vizitën në SHBA, pritet në takim nga zyrtarët e qytetit të Dallasit

Të fundit nga