Ekspertja e gjumit ndan teknikën e thjeshtë për t’ju ndihmuar të flini në më pak se pesë minuta

Shumë persona kanë vështirësi të flenë natën. Shumë prej nesh e dinë dhimbjen e të qëndruarit zgjuar kur duhet të zgjoheni herët të nesërmen.

Të menduarit për të mos qenë në gjendje për të fjetur ka të ngjarë ta përkeqësojë problemin, por për fat të mirë një ekspert i gjumit ka ndarë një teknikë që do t’ju ndihmojë të bini në gjumë në më pak se pesë minuta. Rosie Osmun nga Everynight.com ka shpjeguar se vetëm duke bërë ndryshime të vogla në orarin tuaj të gjumit mund të flini më lehtë.

Nëse nuk mund të flini, gjëja më e keqe që mund të bëni është të shikoni orën. Të fiksuarit gjatë kohës që ju ka mbetur deri sa të zgjoheni mund ta bëjë më të vështirë gjumin. Në vend të kësaj, provoni këtë gjë të thjeshtë që mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë shpejt.

Si të bini në gjumë shpejt

Një teknikë e thjeshtë e quajtur relaksimi i muskujve progresion (PMR) mund të ndihmojë trupin tuaj të relaksohet para gjumit, thotë Rosie. Ajo shtoi: “Duke synuar të lehtësojë çdo tension, fokusi i kësaj teknike është të tendosni muskujt tuaj për një kohë të shkurtër përpara se t’i relaksoni ata”.

Ja si ta bëni teknikën:

Mbyllni sytë dhe merrni frymë ngadalë;

Tendosni të gjithë fytyrën tuaj (sytë, gojën, hundën, nofullën dhe buzët) për rreth 10 sekonda, më pas merrni frymë thellë dhe relaksoni muskujt tuaj;

Përsëriteni këtë procedurë të tendosjes dhe relaksimit të muskujve poshtë trupit tuaj, nga shpatullat dhe qafa, deri te ijët dhe këmbët tuaja.

Çfarë tjetër mund të bëni për t’ju ndihmuar të flini?

Rosie rekomandon gjithashtu mbajtjen e pajisjeve elektronike jashtë dhomës së gjumit sa më shumë që të jetë e mundur për të shmangur një gjumë të ndërprerë të natës. Ajo shpjegon: “Drita e kaltër nga televizorët, laptopët ose telefonat mund të ngatërrojë ritmin tonë cirkadian dhe ta bëjë më të vështirë të bie në gjumë. Në vend të kësaj, provoni ta ndryshoni shikimin në telefonin tuaj me lexim ose plotësimin e një rutine për kujdesin e lëkurës, ose ndonjë detyrë që është mjaft relaksuese për t’u qetësuar para gjumit”.

Gjithashtu, merrni parasysh temperaturën e dhomës tuaj të gjumit. Njerëzit me pagjumësi priren të qëndrojnë të ngrohtë gjatë natës. Megjithatë, sipas Rosie, temperatura e përsosur e dhomës së gjumit për të fjetur është midis 15.5 gradë celsius dhe 19.5 gradë celsius.

Rosie shpjegon: “Nëse temperatura juaj e dhomës është shumë e ngrohtë, kjo mund të kontribuojë në një rritje të temperaturës së trupit, duke e bërë më të vështirë largimin dhe arritjen e gjumit të thellë. Në vend të kësaj, sigurohuni që të ftoheni para gjumit dhe shmangni përdorimin e batanijeve të rënda dhe të trasha, veçanërisht në netët e ngrohta”.

Konsistenca është çelësi. Mundohuni të mbani një orar specifik gjumi duke fjetur dhe zgjuar çdo ditë në të njëjtën kohë. Kjo përfundimisht do ta bëjë më të lehtë për të fjetur më shpejt. Rosie shtoi: “Gjithashtu, shmangni fjetjet e gjata gjatë ditës. Gjumi i gjatë mund të prishë orarin tuaj të gjumit, duke vonuar fillimin e gjumit gjatë natës”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Një pikëllim zemërsfilitës me natyrë të dyfishtë

Story i radhës

Donnarumma: Kritika ndaj Messit?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish