Eksperti amerikan paralajmëron: Koha më e errët e pandemisë COVID-19 po vjen

Shtetet
e Bashkuara të Amerikës jo vetëm që kanë më së shumti raste me koronavirus në
botë, por gjithashtu zënë vendin e parë për nga numri i vdekjeve maksimale të
lidhura me sëmundjen fatale.

Por një ekspert i njohur amerikan i sëmundjeve infektive ka
shprehur shqetësimin e tij për situatën COVID-19 dhe gjithashtu ka dhënë një
alarm për kohët e vështira të ardhshme.

Michael Osterholm, drejtori i Qendrës për Kërkimin dhe
Politikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minesotës, tha për NBC se
ndërsa SHBA nuk ka një zë drejtues për të drejtuar publikun, “gjashtë deri
në 12 javët e ardhshme do të jenë më e errëta nga e gjithë pandemia e
koronavirusit”.

Osterholm tha se vaksinat antiCOVID-19 nuk do të bëhen të
disponueshme në asnjë mënyrë kuptimplote deri në fillim të çerekut të tretë të
vitit 2021.

Sipas tij, qëllimi është të arrihet imuniteti kolektiv, i
cili sipas ekspertëve të tjerë është i rrezikshëm dhe gjithashtu një ide e
tmerrshme. Por kjo nuk do të thotë që njerëzit do të lejohen të kontraktojnë
virusin dhe në vend të kësaj, qëllimi mund të arrihet përmes një programi të
vaksinimit.

“Pra, ky virus do të vazhdojë të kërkojë ‘dru’ për të djegur për aq kohë sa mundet dhe në atë rast qëllimi duhet të jetë mbrojtja e sa më shumë njerëzve përmes vaksinimit”, u shpreh Osterholm. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Ismet Munishi – Valon Zymberit: “Ti veç për volejboll, mos më kallxo për futboll”

Ngjarja e ardhëshme

Llogaritja e dëmit nga lehtësimi i rregulloreve për emetimin e gazeve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian