Edhe Sumy ‘në prag të katastrofës humanitare’

Situata në rajonin e Sumy dhe në qytetin e Mariupol është “në prag të një katastrofe humanitare”, tha një zyrtar i qeverisë ukrainase për kanalin televiziv “Ukraina-24” të dielën në mëngjes.

Aktualisht nuk ka furnizim me energji elektrike dhe me ujë në qytetet Akhtyrka dhe Trostyanets në rajonin verior të Sumy, ka thënë këshilltari i qeverisë Vadim Denisenko, shkruan BBC.

Megjithatë, ai shtoi se nata e së shtunës ka kaluar “relativisht e qetë”.

Megjithatë, agjencia ruse e lajmeve Interfax citoi Eduard Basurin, një zyrtar në Donetsk të drejtuar nga rebelët, të ketë thënë se korridori humanitar mund të rihapet sërish të dielën.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tri çifte të zodiakut që lindin fëmijët më të bukur dhe më të mirë – janë një bashkim ideal

Story i radhës

Voton Luan Hoti: T’i japim fund marrjes peng të Durrësit

Të fundit nga