Edhe një herë, Messi dhe Ronaldo eliminohen para çerekfinaleve në Ligën e Kampionëve

Kur Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo vendosën të transferohen në klube të reja verën e kaluar, të dy kishin idenë të vazhdonin të konkurronin për titullin e madh të garës elitare evropiane, Ligën e Kampionëve.

Ndërsa sezoni po ecte përpara, ishte e qartë që të dy ishin ende në një nivel elitar, por asnjëri prej tyre nuk është më në krye.

Edhe pse ata të dy me sa duket po vinin në skuadra të mbushura me yje si Paris Saint-Germain dhe Manchester United, realiteti është se asnjëri nga këto klube nuk do të fitonte asgjë nëse nuk do të performonin më të mirën e tyre.

Javën e kaluar, Messi dëshmoi se koha e tyre po shkon drejt përfundimit, pasi ekipi i tij u eliminua nga Real Madridi. Mbrëmë (e martë), Cristiano Ronaldo bëri të njëjtën gjë kundër Atletico Madridit në Old Trafford.

Tashmë kanë ikur kohët kur këta dy përbindësha të lojës dominonin futbollin evropian.

Asgjë përveç nostalgjisë nuk pushton të gjithë botën pasi ne të gjithë shohim se si ato vazhdojnë të veniten, kujtimet janë e vetmja gjë që ka mbetur nga shkëlqesia e tyre.

Sot janë lojtarë të tjerë si Kylian Mbappe apo Erling Haaland. Nuk do të ndalemi kurrë së besuari se për sa kohë që ata mbeten aktivë, do të ketë gjithmonë shpresë që ata të udhëheqin klubet e tyre përkatëse në një kampionat tjetër.

Megjithatë, ky sezon ishte një kontroll realiteti për dy lojtarët që ndoshta konsiderohen më të mirët e të gjitha kohërave.

Asnjëri prej tyre nuk ishte i dobishëm për ekipet e tyre dhe asnjëri prej tyre nuk ka dhënë shifra të ngjashme me ato që ishin mësuar të jepnin çdo sezon.

Por, ka ende një fener shprese nga të dy lojtarët, ata refuzojnë të dorëzohen këtë vit për një arsye specifike. Është Kupa e Botës që do të mbahet në nëntor në Katar dhe të dy lojtarët duan ta thonë fjalën e tyre.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pa energji elektrike disa pjesë të Gazi Babës, Qendrës dhe Sarajit

Story i radhës

Çfarë ndodhi? Ilir Shaqiri ironizon Beatrix Ramosaj

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish