E thotë studimi, ja sa orë gjumë janë ideale për moshat 38 deri në 73

Shtatë orë gjumë për çdo natë është sasia ideale në moshën e mesme dhe të vjetër, ka zbuluar hulumtimi.

Studimi i rreth 500,000 të rriturve nga 38 deri në 73 vjeç zbuloi se gjumi i tepërt dhe i pakët ishin të lidhur me performancë më të keqe në shëndetin mendor, duke përfshirë ankthin dhe depresionin.

“Të bësh një gjumë të mirë gjatë natës është e rëndësishme në të gjitha fazat e jetës, por veçanërisht kur njerëzit plaken. Unë mendoj se është po aq e rëndësishme sa të bësh stërvitje”, tha profesoresha Barbara Sahakian nga departamenti i psikiatrisë në Universitetin e Kembrixhit.

Mungesa e gjumit të thellë mund të parandalojë gjithashtu trurin nga pastrimi efektiv i toksinave, shkruan Guardian, përcjell Klankosova.tv.

Studimi përfshiu imazhe të trurit dhe të dhëna gjenetike për pothuajse 40,000 pjesëmarrës në studim. U zbulua se zona e trurit më e prekur nga gjumi është rajoni që përmban hipokampusin, qendrën e kujtesës së trurit.

Analiza zbuloi se njerëzit që flinin shtatë orë në natë performuan mesatarisht më mirë në vëmendjen vizuale, kujtesën dhe aftësitë për zgjidhjen e problemeve.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Batatina: I treguam Ballkanit që edhe nëse behesh kampion, nuk mund ta mposhtësh Llapin

Story i radhës

Zyrtari ushtarak i Kharkiv: Mbrojtësit tanë u pritën me lot

Të fundit nga