E kishte frikë virusin, ruhej shumë! !Eros Grezda rrëfen momentet

Ylli Mihali, fizeoterapisti që ka qenë pjesë e stafit kuqezi prej 27-vjetësh, u nda nga jeta pas një beteje të gjatë me Covid-19.

Ai ishte infektuar me koronavirus prej afro një muaji, pavarësisht se i kishte kryer të dyja dozat e vaksinës. Prej afro dy javësh, ai ishte i shtruar në spital, në gjendje të rëndë, duke qëndruar edhe në intubim.

Ylli Mihali ishte një personalitet mjaft i njohur dhe i dashur në ambientin sportiv. Me punën e tij në ekipin kombëtar, por edhe si pjesë e stafit të Tiranës, gjatë tre dekadave të fundit ai ka ndihmuar jo thjesht futbollistët e nivelit të lartë, por është kujdesur për sportistë të të gjitha skuadrave në momentet e vështira të lëndimeve.

Pothuajse të gjithë futbollistët apo edhe trajnerët e kombëtares shqiptare ndër vite kanë reaguar me mesazhe ngushëllimi për mikun e tyre. I intubuar prej ditësh në spital, Mihali në moshën 55-vjeçare nuk ia doli të fitonte betejën më të rëndësishme në jetë, duke tronditur botën e sportit në Shqipëri.

Futbollisti i njohur, Eros Grezda, ishte sot në një lidhje “Skype” me emisionin “Shqipëria Live” në TCH, për të treguar njohjen e tij me Yllin dhe takimin e fundit me të.

“E kam takuar 7-8 muaj më parë kur isha në Tiranë, isha bërë operacion dhe kisha një terapi. Sa herë vija në Tiranë e takoja gjithmonë. Ylli ka pasur një pozitivitet që nuk e kam parë te asnjë tjetër. Kur shkova për herë të parë në kombëtare, lojtarët nuk të jepnin hapësirë, Ylli ishte shumë i afërt me mua”, tregoi Eros.

Ky i fundit tregoi se si Ylli e kishte frikë virusin dhe se te puna e tij private kishte masa strikte. Grezda u shpreh se nuk e dinte se ishte i vaksinuar, por para disa ditësh kishte komunikuar me gruan e Mihalit.

“Të premten apo të shtunën kam folur me gruan e tij dhe më tha fjalë të mira. U lehtësova disi, por kur mora lajmin ishte një trishtim. Nusja e Yllit më tha se mjeku i kishte thënë se kishte përmirësime. Sipas fjalëve të saj, Ylli do të dilte pas pak ditësh.  Ai ishte shumë i shëndetshëm. Kishte raste rreth tij me Covid që ishin të infektuar dhe në gjendje të rëndë. Si pasojë ai ruhej shumë”, tha futbollisti i njohur.

Gjithashtu Grezda tregon këshillat që Mihali i ka dhënë atij. Sipas tij, Ylli i thoshte që të mos fokusohej te vajzat por te futbolli, pasi ishte i ri.

Nga ana tjetër, Eros tregon edhe golin që ka festuar me Mihalin, i cili ishte shumë merita.

“Kisha problem te kofshët, e dija që vetëm duart e tij bënin mrekulli. Më bëri një masazh dhe më tha se do bësh gol. Bëra golin e parë me Turqinë dhe kam festuar shumë me të. Ylli kishte shumë merita te ky gol”, përfundoi ai.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Një parti në Zelandë të Re nis peticionin për ndryshimin e emrit të vendit

Ngjarja e ardhëshme

Samsung hap programin e testimit të Android 12 për Galaxy S21

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian