E habitshme, kolumnisti zviceran: Epoka e Xhakës dhe Shaqirit ka përfunduar!

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, janë emblema e kombëtares së Zvicrës.,.

Dy yje që po i japin shkëlqim Zvicrës por kolumnisti i mediumit të njohur zviceran “Blick”, Kubilay Türkyilmaz, ka një mendim interesant.

Për Kubilay Türkyilmaz ka nevojë për një përmbysje kombëtare

Kubi beson fort në Murat Yakin si trajner i kombëtares, tani edhe më shumë se kurrë, sepse sheh një pikë kthese: Fundi i epokës së Xhakës, Shaqirit dhe Seferoviqit, transmeton mediumi zviceran “Blick”.

“Unë isha jashtëzakonisht optimist për ndeshjen e Portugalisë dhe isha jashtëzakonisht i zhgënjyer me lojën. Dhe nga gjithçka. Dhe nga të gjithë, kjo është arsyeja pse nuk ka më kuptim të pyesni veten nëse Murat Yakin ka vendosur si duhet. A zgjodhi taktikën e duhur? Nëse ky apo ai qëllim ishte i qëndrueshëm. Kush dështoi, kur dhe ku dhe si?

Po ta kishim humbur ndeshjen me një formacion dhe taktikë tjetër. Skuadra ishte kaq inferiore. Dhe të pësosh gjashtë gola në çdo rast do të thotë që nuk ke qenë mendërisht i gatshëm për të gërvishtur. 0:2, 1:2, 1:3, gjithçka në rregull. Por 1:6? Kurrë!

Dhe tani? ‘Çfarë tjetër? Yakin është ende trajneri i duhur. Nuk ka pyetje. Por jam i sigurt që duhet të mendoni për njërin apo tjetrin lojtar tani. M

e këtë, një epokë e futbollit zviceran mori fund. Ndoshta më i suksesshmi i të gjitha kohërave. Ata me Granit Xhakën, Xherdan Shaqirin dhe Haris Seferoviqin si figura kryesore.

Por tani duhet të filloni nga e para dhe mundësisht pa këta lojtarë. Kampionati Evropian vjen pas dy viteve, deri atëherë, Yakin ka kohë të krijojë një ekip me djemtë si Rieder, Jashari, Zakaria, Akanji, por edhe me Sow dhe Freuler.

Futbollistët me shumë uri. Duke u mbaruar zemrat e tyre. Dhe mos ecni dhjetë kilometra më pak se Portugalia, që është një numër i pabesueshëm.

Dhe mund të ketë vetëm një trajner për këtë rifillim: Murat Yakin. Ai është njeriu i përsosur për të. Është një punë për të cilën është krijuar. Ai është shumë më i mirë në formimin e lojtarëve të rinj sesa të merret me yje. Yjet si Xhaka dhe Shaqiri”, tha mes të tjerash.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ashpërsohet konflikti mes ASH -së dhe BESËS!? (VIDEO)

Story i radhës

Skaloni sfidon mjeshtrin

Të fundit nga