E ardhmja e frikshme/ OBSH: Viti i dytë i pandemisë do të jetë më vdekjeprurës se i pari!

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se viti i dytë i pandemisë do të jetë më vdekjeprurës se i pari, duke marrë parasysh Indinë që po shikohet si një shqetësim i madh.

OBSH gjithashtu u bëri thirrje vendeve të pasura të premten të rishikojnë planet për të vaksinuar fëmijët dhe në vend të kësaj të dhurojnë vaksina Covid-19 në skemën COVAX për vendet e varfëra.

Në një takim virtual në Gjenevë, Tedros tha, “Unë e kuptoj pse disa vende duan të vaksinojnë fëmijët dhe adoleshentët e tyre.

Por tani unë i nxis ata të rishikojnë dhe në vend të kësaj të dhurojnë vaksina në COVAX”, citon media britanike The Guardian.

Ngjarja paraprake

30 raste të reja dhe 359 të shëruar nga Kovid-19

Ngjarja e ardhëshme

Sali Berisha nxjerr mesazhin denoncues të arsimtarit: Paratë u përdorën për blerje votash dhe orgji!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian