ДЗС: Попишани вкупно 1 132 484 лица, 353 256 домаќинства и 480 364 станови

Вкупно 1 132 484 лица, 353 256 домаќинства и 480 364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193 742 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.

Извор: МИА

ИЗВОР: slobodenpecat.mk

Ngjarja paraprake

Të mësosh dhe përfitosh nga shtetet dhe kombet e mëdha...

Ngjarja e ardhëshme

Shqiptohen 1500 gjoba për qytetarët që nuk respektuan masat antiCOVID-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian