Dy ushtarë të tjerë rusë do të paraqiten në gjykatë për akuzat për krime lufte

Dy ushtarë të tjerë rusë pritet të dalin në gjykatë të akuzuar për krime lufte.

Dy ushtarët, emrat e të cilëve nuk bëhet me dije, janë një grup armësh GRAD dhe një shofer.

Ata akuzohen se qëlluan nga Rusia në rajonin e Kharkiv të Ukrainës, duke shkatërruar ndërtesa arsimore dhe banimi. Ata u kapën më vonë në Ukrainë nga ushtria ukrainase.

Paraqitjet e sotme janë seancat fillestare dhe ato do të fillojnë sot në orën 9 të mëngjesit me orën e Mbretërisë së Bashkuar në gjykatën e qarkut Kotelevskii në Poltava.

Të mërkurën një tjetër ushtar rus, rreshteri Vadim Shishimarin (foto më poshtë), u deklarua fajtor për vrasjen e një civili 62-vjeçar në veri-lindje të Ukrainës në gjyqin e parë për krime lufte të konfliktit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Avokati amerikan i ish-presidentit: Thaçi do të shpallet i pafajshëm

Story i radhës

Horoskopi ditor, e enjte 19 maj 2022

Të fundit nga