Dy të vdekur në protestat e brutalitetit të policisë në Nigeri

Një oficer policie dhe një civil janë vrarë në qytetin nigerian të Lagos ndërsa protestat vazhdojnë kundër brutalitetit të policisë për të gjashtën ditë, raporton BBC.

Ka raporte që policia përdori municione të gjalla mbi protestuesit në qytetin më të madh të vendit.

Kjo vjen një ditë pasi një njësi e njohur policore e akuzuar për arrestime të paligjshme dhe vrasje u shpërnda zyrtarisht.

Demonstruesit kanë kërkuar prej kohësh që Skuadra Speciale Kundër Grabitjes (Sars) të prishet.

Por ata mbeten të pakënaqur pas njoftimit të së dielës që oficerët po shpërndahen në njësitë e tjera në vend që të disiplinohen.

Ngjarja paraprake

Kryemadhi bën thirrje të mos mbahet maska, thotë se Rama nuk e ka merak shëndetin e shqiptarëve

Ngjarja e ardhëshme

Ganiu: Inspektorati i ndërtimeve që drejtohet nga Alternativa asnjëherë nuk u ankua!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian