Dy nxënëse të ardhura nga Ukraina pas agresionit të Rusisë, filluan mësimin në Prizren

Albina dhe Anita Qelaj, nga dita e sotme kanë filluar të ndjekin mësimin në një shkollë në Prizren, pasi bashkë me babain dhe nënën e tyre ia kishin dalur që të shpëtonin nga lufta nga qyteti Sumi i Ukrainës.

Albina 14 vjeçe dhe Anita dy vite më e re në moshë se motra e saj, të hënën kanë filluar të ndjekin mësimet në Prizren, pasi ishin larguar nga qyteti Sumi i Ukrainës ku janë duke u zhvilluar luftime të ashpra pas agresionit të Rusisë ndaj fqinjit të tyre.

Albina, thotë për Tv Prizrenin se është mirëpritur jashtëzakonisht mirë nga nxënësit, mësimdhënësit dhe stafi i shkollës, dhe po e ndien veten si në shtëpinë e saj.

Edhe motra e saj, Anita, ndjehet e kënaqur me shoqërinë e re dhe mësimdhënësit e rinj në Prizren.

Babai i tyre, Xhaviti, i lindur në Grejkoc të Suharekës, dhe i martuar me nënën e Albinës dhe Anitës nga Ukraina, gjithashtu ndjehet tejet i lumtur me pritjen që i është bërë në Kosovë familjarëve të tij jo vetëm në shkollë.

Ai tregon se në Ukrainë ndodhet që nga viti 2005 dhe jetonte në relacionin Cyrih- Sumi, ku vajzat e tij dhe bashkëshortja jetonin, dhe se në qytetin ukrainas kanë kaluar dy javë nga fillimi i agresionit rus.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ministri ukrainas i financave thotë se qeveria nuk do të pranojë asnjë humbje territoriale

Story i radhës

Ganiu takon drejtoreshën e Galerisë Kombëtare

Të fundit nga