Dy ditë para zgjedhjeve, lira turke merr goditjen drastike

Dy ditë para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, lira turke ka shënuar nivelin më të ulët historik kundrejt dollarit. 

Lira pësoi një humbje prej mbi 1% kundrejt dollarit amerikan, me kursin e këmbimit USD/TRY në 20.47. Kjo shënon një rënie të paprecedentë për Lirën turke, duke rënë në fund.

Në tregun e lirë, prej orës 11.48, dollari amerikan u pa duke u lundruar rreth intervalit 20.00, ndërsa në kursin e Pazarit të Madh arriti në 21 Lira Turke, shkruajnë mediat e huaja.

Për shkak të mungesës së këmbimit valutor (FX) në vend, individët që kërkojnë të blejnë monedha të huaja shpesh përdorin vende si Pazari i Madh historik në Stamboll. 

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bekteshi: I përgëzoj deputetët, me këtë investim do të kontribuojmë në zhvillimin ekonomik të vendit

Story i radhës

Zendeli: Votuam ligjet për ndërtim më të shpejtë dhe më të lirë të Korridorit 8-10D

Të fundit nga