Duke u përballur me kërcënim të ri nga zjarri, ekipet vendosen në Kaliforninë Veriore

Ekipet e zjarrfikësve nga e gjithë shteti ishin duke u vendosur në Kaliforninë Veriore, ku kushtet e nxehta dhe me erë të mërkurën rinovuan kërcënimet e zjarrit në rajon ku flakët masive tashmë kanë shkatërruar qindra shtëpi dhe kanë vrarë ose plagosur dhjetëra njerëz këtë vit, shkruan AP.

Shumica e zjarreve të mëdha që shpërthyen gjatë tetë javëve të fundit janë përmbajtur plotësisht ose në mënyrë të konsiderueshme dhe qiejt dikur të njollosur me ngjyrë portokalli nga tymi i rëndë janë përsëri blu. Përmbajtja do të thotë që zjarrfikësit kanë linja që mbajnë në zjarr, megjithëse nuk do të thotë që një zjarr ka ndaluar të digjet.

Por fitimet e bëra nga mijëra zjarrfikës të caktuar në flakët që kanë djegur më shumë se 4.1 milion hektarë këtë vit mund të pengohen nëse zjarret e reja ndizen, tha Daniel Berlant, ndihmës zv / drejtor i Departamentit të Kalifornisë të Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri, i njohur si Cal Zjarr.

“Nëse një zjarr i ri shpërthen, ai zjarr do të jetë në gjendje të rritet shumë shpejt në këto kushte,” tha Berlant.

Ngjarja paraprake

Seferi: U kërkoj falje shokëve, gjyqtari ishte katastrofë

Ngjarja e ardhëshme

Ambasada shqiptare në Itali mbyllet për shkak të Covid-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian