​Dronët vdekjeprurës turq ndihmojnë Ukrainën të forcojë mbrojtjen e saj, thonë ekspertët

Dronët e lirë të prodhuar nga Turqia po përdoren për të kryer sulme ndaj forcave të Kremlinit në Ukrainë me efektivitet vdekjeprurës, kanë thënë ekspertët ushtarakë.

Mjetet ajrore pa pilot Bayraktar TB2 kanë kryer sulme të suksesshme kundër objektivave.

Eksperti i dronëve, David Hambling, nga Londra, tha se ndërsa dronët ishin një “shënjestër e lehtë” dhe duhet të ishin të lehta për t’u çaktivizuar ose rrëzuar, kjo nuk po ndodhte.

Ai tha për Sky News se “është mjaft befasuese të shohësh të gjitha këto video të Bayraktar që me sa duket rrëzojnë bateritë ruse të raketave tokë-ajër, të cilat janë pikërisht lloji i sistemit që është i pajisur për t’i rrëzuar ato”.

“Ka një motor 110 kuaj-fuqi. Nuk është i fshehtë. Nuk është supersonik. Është një pëllumb balte – një objektiv i vërtetë i lehtë,” tha ai.

Në një konferencë në parlament më 9 mars, sekretari i Mbrojtjes britanike Ben Wallace tha gjithashtu se dronët ishin “tepër të rëndësishëm” në ngadalësimin e trupave të avancuara nga Rusia.

Turqia filloi t’i shesë dronët TB2 në Ukrainë në vitin 2019, por zyrtarët kanë refuzuar të zbulojnë detajet e shitjeve, duke përfshirë sa shumë prej tyre janë përfshirë dhe nëse Kievi po ri-furnizohet.

Me çmim nën 2 milionë dollarë secili sipas vlerësimeve, dronët janë prodhuar nga kompania e mbrojtjes Baykar.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ja si e shprehin mërzitjen çdo shenjë e horoskopit

Story i radhës

Ukraina 2022-Kosova 1999

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish