Drenica është krahina më shqiptare e Kosovës

Drenica,
është krahina më shqiptare e Kosovës. Njejte si Rugova. Aty si edhe ne Rugove flitet vetem shqip e kjo na ka kushtuar shtrenjet nga pushtuesit e pushtetaret e imponuar me dhune.

Si femi e di se per keta banor flitej me perbuzje, kjo behej ne qellim nga Partia Komuniste e cila kete regjion e kishte denuar pas luftes se dyte boterore. Sidomos pas kryengritjes ne Drenice kunder komunistave serbë e malazez dhe gjenocidit qe u ushtrua atje.

Me vone pasi nuk ishte e lejuar qe te shkruhej, permes folklorit dhe nga tregimet mesuam se aty ishte qendra e luftetareve per liri. Duke filluar nga Kamer Loshi, Ahmet Delia e Azem e Shote Galica, deri te Shaban Polluzha e pastaj bashkekohasit tane si Tahir Meha e me vone Adem e Hamez Jashari po edhe dhjetra luftetarë e komandant te UÇK-së, me çka vertetohet se ky rajon është emblematik.

Mua me ka rene qe te kam miq shume te mire gjate jetes sime, si nxenes e student po edhe si veprimtar gjate kohes se rezistences ne vitet 90 te shekullit te kaluar e deri ne liri.
Mik te mire e kam pase Hamez Jasharin e Hashim Thaqin, po edhe dhjetra te tjere. Sot pa ta nuk e paramendoj jeten time.

I kam kritikuar si rralle kush tjeter per gjera te cilat nuk me kan pelqyer, edhe vet Hashimin sa ishte kryeminister e president. Askush kurre nuk me ka fyer nga njerezit e PDK-es ne Skenderaj e Drenas. Perkundrazi me kan prite ne takime ne Prishtine e Skenderaj dhe nuk me kan leshuar kurre pa kafe e dreke apo darke.

Prandaj me drenicak duhet te jete njeriu i kujdeseshem, ata jane kategori e rende e kombit tone e duhet te respektohen ashtu siq e kan mentalitetin e tyre.

Nuk ka kuptim qe nje i ardhur ne Kosove i cili nuk e njeh mentalitetin e kulturen tone te shes trimeri e mend atje, siq beri Kurti dje po dhe ne dekaden e kaluar.
Ne Drenice te shkohet me polici nuk ka nevoje as nuk duhet ti shkoj mendja askujte. Nese nuk te duan, trus e rri ne shtepi.

Te gjithe e dime raportin qe e kishte Ibrahim Rugova me Drenicen pas luftes, dhe menyren qe e zgjodhi ai per ta tejkaluar. Rugova e respektoj vullnetin e tyre, po edhe drenicaket i shkuan te varri dhe ky mospajtim i nxitur pa arsye eshte harruar.

P. S.

Nuk thuhet sot kot, se po te mos ishin Drenica e Rugova, kurre shtet nuk do te behej Kosova.
✌️🇽🇰👍

Ngjarja paraprake

Balluku inspekton segmentin Lezhë-Shëngjin: Nisim së shpejti punën për ndriçimin e plotë të rrugës

Ngjarja e ardhëshme

Kampionati Kombëtar i Kodimit, që do t’i kthejë të rinjtë nga përdorues, në krijues

të fundit nga

Protesta për ujin

Ndonëse në vendin tonë  në prag të zgjedhjeve “punohet” dhe protestohet më

AlbanianEnglishMacedonian