Drejtori Festim Halili vjen me një super lajm

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Hekurudhat e Maqedonisë – Infrastruktura”, Festim Halili informon për aprovimin e tre projekteve kruciale për infrastrukturën hekurudhore që pritet të realizohen përmes fondeve evropiane IPA3.

⏰Vërtetë nuk kemi tren 🚉 të shpejtë si në Japoni 🇯🇵, por aplikimet për projekte i procesojmë shpejtë 🤗

📌 Super lajm, aprovohen nga fondet evropiane IPA3, financimi i 3 aplikimeve kruciale për infrastrukturën hekurudhore në vendin tonë:

✅ Studimi fizibil dhe projekti ideor i rekonstruimit të hekurudhës nga Shkupi deri në Kërçovë, me vlerë 3m euro.

✅ Studimi i zgjërimit të kapaciteteve të kalimeve hekurudhore kufitare në: Tabanovcë, Bogorodicë, Kremenicë dhe Bllacë, me vlerë 2m euro.

✅ Studimi për sanimin i urave dhe strukturave përgjatë korridorit 10, me vlerë 1.5m euro.

🗣Dhe jo vetëm kaq, presim përgjigje dhe për 9 aplikime të tjera, për rregullimin e infrastrukturës hekurudhore në Maqedoninë e Veriut., ka shkruar Halili në rrjetin social facebook.

Ngjarja paraprake

Mbyllet shkolla “Dardania” në kryeqytet, pesë mësimdhënës dhe 16 nxënës dalin pozitivë me COVID-19

Ngjarja e ardhëshme

SHGM: Kuvendi, më shumë qasje për gazetarët

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian