Downing Street: Rusia tani ‘në këmbë të pasme’ në luftën në Ukrainë

Tani është e qartë se Rusia është “në këmbë të pasme” në luftën e saj me Rusinë, tha Downing Street, përcjell Bota sot.

Më herët, SHBA-ja konfirmoi se do të dërgonte 31 tanke M1 Abrams në Ukrainë dhe gjithashtu tha se do të siguronte trajnimin dhe furnizimet e nevojshme për të operuar dhe drejtuar këto tanke.

Kjo erdhi pasi Gjermania tha se do të dërgonte tanket e saj Leopard 2.

Pas njoftimit, një zëdhënës i Downing Street tha se Rishi Sunak kishte folur me liderët e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Francës dhe Italisë këtë pasdite.

“Kryeministri tha se tani ishte e qartë se Rusia ishte në këmbë të pasme dhe se kishte një dritare për partnerët ndërkombëtarë për të përshpejtuar përpjekjet për të siguruar paqe të qëndrueshme për Ukrainën,” shtoi zëdhënësi.

“Ai u bëri thirrje aleatëve që të intensifikojnë mbështetjen e tyre në javët dhe muajt e ardhshëm.

“Të gjithë liderët mirëpritën koordinimin e fortë të furnizimeve ushtarake dhe reflektuan mbi veprimin kolektiv ndërkombëtar në të gjithë spektrin në mbështetje të Ukrainës.

“Ata mirëpritën gjithashtu mbështetjen e vazhdueshme humanitare dhe ekonomike për Ukrainën në vazhdën e sulmeve të vazhdueshme pa dallim dhe barbare ruse ndaj infrastrukturës civile.

“Udhëheqësit ranë dakord të qëndrojnë në kontakt të ngushtë.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kërcënimet e eurodeputetit bullgar Xhambaski, reagon MPJ e Maqedonisë së Veriut

Story i radhës

Të mirat e vrapimit gjatë dimrit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish