Dolën për të kërkuar ndryshimin e kushteve të burgut për terroristin, protestuesit përplasen me policinë

Qindra protestues të grupimeve të majta kanë protestuar pasditen e së mërkurës në kryeqytetin e Greqisë.

Sipas policisë, protesta e zhvilluar në kundërshtim me masat Covid, u organizua në mbështetje të grevës së urisë që po zhvillon terrorristi Dhimitris Kufodinas, ish kreu i organizatës famëkeqe 17 nëntori.

Protestuesit u grumbulluan në sheshin përpara Universitetit të Athinës dhe kërkuan ndryshimin e kushteve të burgut për terroristin.

Policia u kërkoi të largohen por pas refuzimit  tyre për tu shpërndarë, forcat e rendit përdorën gaz lotsjellës dhe avrat e ujit me presion. Protestuesit hodhën gurë kundër forcave të rendit ndërsa përleshjet vazhduan deri në sheshin Omonia, ndërsa janë ndaluar disa protestues.

Ngjarja paraprake

Një truk fare i thjeshtë që këpucët të mos ju vrasin më kurrë!

Ngjarja e ardhëshme

Eskpertja e PD: Do e kthejmë Shqipërinë nyje për rajonin, investimet do rriten deri në 150%

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian