Dita e 17-të e rezistencës heroike, ukrainasit nxjerrin detajet e fundit për rajonet ku po përballen me armikun

Po vazhdon dita e shtatëmbëdhjetë e rezistencës heroike të popullit ukrainas ndaj pushtimit ushtarak rus.

Në një postim në Facebook, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka bërë një përmbledhje të situatës në terren, të cilën e sjellë të përkthyer “Bota sot”:

Armiku vazhdon ofensivën kundër Ukrainës.

Pasi pësoi humbje në drejtimet Polissya, Siversky dhe Pivdennobuzhsky, ai u ndal në kufijtë e arritur më parë, rigrupoi trupat, rivendosi aftësinë luftarake të njësive të tij dhe plotësoi rezervat e tij.

Duke mos arritur qëllimet e saj, Rusia vazhdon të lëshojë raketa dhe sulme me bomba në infrastrukturën kritike.

Image

Pamje nga lufta në Ukrainë

Armiku nuk kreu operacione sulmuese në drejtimin Volyn. Udhëheqja ushtarake e Republikës së Bjellorusisë po merr masa për të forcuar mbrojtjen e kufirit me Ukrainën. Mbetet mundësia e pjesëmarrjes së drejtpërdrejtë të forcave të armatosura të Republikës së Bjellorusisë në armiqësitë kundër Ukrainës në anën e Rusisë.

Asnjë veprim aktiv nga armiku nuk është regjistruar në drejtimin Polissya. Pas humbjeve të konsiderueshme, pushtuesit rusë po marrin masa për të rivendosur gatishmërinë luftarake dhe rigrupimin e trupave.

Në drejtimin verior, armiku po kryen sulme ndaj pajisjeve inxhinierike të pozicioneve në zonat e Mykhailo-Kotsyubynske, Levkovychi, Zhukotka, Hrodna (rajoni Chernihiv).

Në drejtimin Slobozhansky, pushtuesit nuk arritën të rifillonin operacionet sulmuese.

Image

Pamje nga lufta në Ukrainë

Armiku është vendosur në pjesën veriore të qytetit të Izyum, nuk i braktis përpjekjet për ta kapur atë.

Në drejtimet Donetsk dhe Tavriya, përpjekjet kryesore të pushtuesve u përqendruan në kapjen e qyteteve të Mariupol dhe Severodonetsk. Armiku pushtoi periferi lindore të Mariupolit.

Pas një sulmi të pasuksesshëm në fshatin Rubizhne, pushtuesit u tërhoqën në vendbanimin Capytolivka.

Në drejtimin Volnovakha, armiku po përpiqet të zhvillojë një ofensivë në drejtim të vendbanimit Krasna Polyana. Bëri një përpjekje për të lëvizur në drejtim të vendbanimit Olhynka.

Sipas të dhënave të disponueshme, forcat pushtuese që sulmuan në zonën operacionale të Donetskut hasën në rezistencë të fortë nga Forcat e Armatosura të Ukrainës dhe humbën aftësitë sulmuese.

Në drejtimin e Bugut Jugor, armiku nuk lë përpjekje për të rivendosur veprimet sulmuese me qëllim rrethimin e Mykolayiv.

Në mbështetje të ofensivës, pushtuesit u përpoqën të vendosin njësi të forcave raketore dhe artilerie dhe mbrojtjes ajrore.

Ata ishin të pasuksesshëm. Armiku u tërhoq në zonën e fshatit Mylove, kreu pajisje inxhinierike të pozicioneve të pushtuara dhe grumbulloi rezerva.

Ne besojmë në Forcat e Armatosura të Ukrainës! Të fitojmë së bashku! Lavdi Ukrainës!

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

I kërkojnë dorëheqjen, Basha zbardh një fakt të ri: Të bashkojmë 3 pjesët e PD

Story i radhës

Dashuria nuk është një betejë për pushtet, por përpjekje për të kuptuar njëri-tjetrin

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish