Disa fjalë për “kryetarin” e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja dhe ish-drejtuesin e LPK, Bedri Islami

Nga gazetari i licencuar në Konventen Ndërkombëtare pranë Qendrës Aleanca Kulturore në qytetin e Örebros Suedi.

Sistemi pluralist është diversitet mendimesh jo sajim i shpifjeve, gënjeshtrave ordinere, shantazheve dhe intrigave !

Profesor Jusuf Buxhovi enciklopedi, gjegjësisht baba i historiografis mbarë Shqiptare !

Disa fjalë për “Kryetarin” e Akademisë së Shkencave dhe Atreve të Kosovës Mehmet Kraja dhe ish drejtuesin e LPK Bedri Islami.

Z. Mehmet Kraja ju qëndroni si kukull e palëvizshme.

Mendoi do ishte më e dobishme, më dinjitoze që me stafin tënd të denoncosh kolegët tu të Akademis së Shkencave dhe Arteve të Serbis hegjemoniste, e jo për shkak tekeve tuaja, interesave klandestine dhe logjikes së inateve të sulmoni BABAN e historis Shqiptare Profesor Jusuf Buxhovin.

Është skandaloze dhe turp i madh për ty dhe kolegët tu, merrni rroga të majme nga taksat e qytetarëve dhe qëndroni në heshtje, keni ulur, keni futur kokën ndër veg, jeni strukur si mistreca e s’bëni pothuajse asgjë për ti denoncuar argumentet fallce të Akademis Serbe për historiograin dhe lashtësin Shqiptare. Ju jeni frigacak, s’keni guxim të ballafaqoheni me propagandat dhe gënjeshtrat ordinere të Serbis hegjemoniste, siq kohë më parë duke i deklasuar, denoncuar e demantuar u ballafaqua BABA i historiografis Shqiptare Profesor Jusuf Buxhovi.

Ti dhe kolegët tu është mirë që sa më parë të mësoni dhe pranoni leksionet nga intelektuali, historiani devotshëm Profesor Jusuf Buxhovi.

Para se të sulmoni BABAN e historisë shqiptare, profesor Jusuf Buxhovin, është mirë të punoni për Shqiptari e Dardani ta denonconi e atakoni të zezen Serbi.

Z. Kraja jeni kordinuar me LPK-ista me rryma të errëta, komunista të mbuluar me maska djallëzore. Njëri ndër ta është edhe Bedri Islami për të cilin do e vë në theks të veqant.

Z. Bedri Islami truri, trupi dhe krevati yt nuk peshojnë sa peshojnë veprat shkencore të historianit Jusuf Buxhovi.

Bedri Islami mos rreh ujë në havan sepse pallavrat tuaja mashtruese askush nuk i han.

Bedri Islami mos shit dushk për gogla se s’ti blen askush.

Bedri Islami jeni trajnuar dekada të tëra në Shqipëri për ta marr me komplot pushtetin në Dardani !

Bedri Islami ti ke orientim kinezopansllavist komunist.

Bedri Islami duket se ta ka shkel rrota bishtin.

Bedri Islami je zhveshur, boshatisur, konsumuar në mendje e dije, prandaj s’din gjë më shumë dhe si gogol merresh me punë të kota !

Bedri Islami a e din ti se veprat shkencore për historiograin Shqiptare të Ikones Jusuf Buxhovi janë të sistemuara nëpër arhivat Amerikano Evropiane?

Ku je ti Bedri Islami, ke mbetur nën hije, je struktur si mistrec, s’të njeh askush.

Prandaj mos harro, nuk afirmohesh me shpifje, gënjeshtra, intriga e shantazhe.

Me këtë qasje të mbulon turpi historis, me patriotizmin e tepërt përfundoni në humnerë.

Nga zilia dhe xhelozia tmerrësisht e shfrenuar me logjiken e inateve të prapambetura ky far pseudo njeriu për teket e tija, me mendësi ekstremisht të sëmur prapanike sulmon pa asnjë argument intelektualin e devotshëm, shkenctarin, ikonën e historisë shqiptare profesor Jusuf Buxhovi i cili me vepra historiko shkencore, në mënyrë profesionale tërë kohën ka promovuar dhe promovon edhe sot e kësaj dite veten e tijë në arenën Kombëtare dhe ndërkombëtare.

Veprat e Jusuf Buxhovit kanë tronditur edhe Akademin e Arteve dhe Shkencave të Serbis hegjemoniste.

Broqkullat e pista të ish drejtuesit të LP-s me ideologji tipike, anarshiste Komuniste Bedri Islami qojnë ujë te armiqtë shekullorë Serbi dhe Rusi. Kjo duket se është kënaqësia jote Bedri Islami.

Ky far askushi i ushqyer e i frymzuar nga sllavokomunistët, me shkrimet e tija fallco të gatuara nëpër kuzhinat serbo ruse na del kundrejt personalitetit enciklopedik, historianit të devotshëm mbarë Shqiptarë Profesor Jusuf Buxhovi.

Ti Bedri Islami je turpi botës Shqiptare i cili në rrugtim e sipër të ka ndjekur, të ndjek akoma sot e gjithë ditën ty dhe disa fosil të tjerë sikurse ti !

A e din ti sa veprat shkencore për historiograin Shqiptare ka shkruar historiani devotshëm Profesor Jusuf Buxhovi ?

Nuk e din sepse mendësia yte është e ngurrtë e topitur dhe e orientuar nga fenomeni tashmë i kapitulluar me emrin diktatur e egër Komuniste.

Të sygjeroi merru më shumë e sulmo serbin e jo personalitetet që promovojnë vlera të mirëfillta intelektuale e atdhetare të Kombit Shqiptarë.

Mos e ngarko veten me komplekse të errëta, bëhu i sjellshën, i kulturuar e jo megaloman qoroditës avanturist.

Bedri Islami në përmbyllje të këtij statusi të kujtoi se:

U ngopem dhe nuk i beson më askush gënjeshtrat tuaja ordinere.

Prandaj ne e shumë tjerë ju “përshëndesim” dhe u japim lamtumirën e fundit !!!

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tërmet pranë Stambollit, banorët i frikësohen lëkundjes së madhe

Story i radhës

Policia rimerr kryeqytetin e Kanadasë pas përfundimit të rrethimit të kamionistëve

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish