Diplomati rus: Putin do të përdorë armë bërthamore vetëm nëse provokohet nga NATO

Zëvendësambasadori rus në OKB thotë se Rusia ruan të drejtën për të përdorur armë bërthamore nëse vendi “provokohet” nga NATO.

Dmitry Polyanskiy, një nga diplomatët kryesorë të Rusisë në Shtetet e Bashkuara, foli për Sky News pasi zëdhënësi i Vladimir Putin tha se shefi i tij mund të shtypte butonin bërthamor nëse vendi ndjen se po përballet me një kërcënim “ekzistent”, përcjell “Bota sot”.

I pyetur nëse Putini kishte të drejtë për të mbajtur perspektivën e luftës bërthamore mbi pjesën tjetër të botës, Polyanskiy tha: “Nëse Rusia provokohet nga NATO, nëse Rusia sulmohet nga NATO, pse jo, ne jemi një fuqi bërthamore”.

“Unë nuk mendoj se është gjëja e duhur të thuhet. Por nuk është gjëja e duhur të kërcënosh Rusinë dhe të përpiqesh të ndërhysh. Pra, kur ke të bësh me një fuqi bërthamore, sigurisht, duhet të llogaritësh të gjitha rezultatet e mundshme të sjelljes suaj.”

Mes gllënjkave çaj limoni, zëvendësambasadori hodhi poshtë deklaratën zyrtare të qeverisë amerikane se anëtarët e forcave të armatosura ruse janë fajtorë për krime lufte në Ukrainë.

“Unë nuk mendoj se ne po kryejmë krime lufte në Ukrainë,” tha zoti Polyanskiy, duke shtuar: “Sigurisht, nuk më takon mua të vlerësoj. Unë nuk jam atje. Ju nuk jeni atje. Ju po kërkoni në video, ju po shikoni shumë video që konsiderohen si lajme të rreme. Ju besoni një gjë, unë besoj një gjë tjetër.”

I tregova zëvendësambasadorit fotografi të marra nga gazetarët e Associated Press në qytetin ukrainas të Mariupolit, që përshkruanin blloqe apartamentesh të goditura nga raketat ruse dhe trupat e fëmijëve ukrainas të varrosur në llogore të ngushta, por refuzuan të pranonin se Rusia ishte përgjegjëse.

Ai bëri pretendimin absurd se Ukraina po sulmon ndërtesat e saj dhe civilët. “Ata nuk ishin në shënjestër”, tha Polyanskiy, duke shtuar: “Ne thamë që në fillim se ushtria jonë nuk është një kërcënim për popullsinë civile të Ukrainës”.

Do të jetë në dorën e Gjykatës Ndërkombëtare Penale të përcaktojë nëse Rusia është fajtore për krimet e luftës në Ukrainë, por diplomatët rusë po shkurtojnë shifrat gjithnjë e më të izoluara me pretendimet e tyre të egra për lajme të rreme.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dhembshuria është karakteristika më e veçantë e këtyre shenjave të horoskopit

Story i radhës

Ky është parashikimi për sot dhe ditët në vijim

Të fundit nga

Kundër Guardiolës

Transferimi i Joao Cancelo nga Manchester City te Bayern Munih ishte padyshim një nga lëvizjet më

AlbanianMacedonianEnglish