Digjen prej ditësh sipërfaqe toke në Lezhë, autorë vetë banorët

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë zonën e kënetës, pranë plazhit të Talës në Lezhë. Sipërfaqe të mëdha me shkurre dhe barishte po digjen prej ditësh në këtë zone.

Zjarrfikësit janë angazhuar për shuarjen e zjarrit por ka qenë e pamundur vënia nën kontroll,  për shkak të erës sipërfaqja e zjarrit është zgjeruar në orët e mbrëmjes.

Aktualisht nuk rrezikohen banesa.

Zjarre të këtij lloji janë të shpeshta në këtë zonë, ndërsa janë vetë banorët ata që i ndezin pasi i përdorin këto toka kënetore për blegtorinë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gjetja e rrugëve për të u larguar nga Ukraina për refugjatët çdo ditë më i vështirë

Story i radhës

Sipas raportit, shumë banorë të Mariupolit që janë arratisur në qytete të tjera po vdesin nga uria

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish