Dhuratat e Zonjës së Parë të Turqisë i prezantohen mbretëreshës së Malajzisë

Ambasadorja e Turqisë në Malajzi, Merve Safa Kavakçı i prezantoi dhuratat e Zonjës së Parë Turke mbretëreshës së Malajzisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Ambasadorja Merve Safa Kavakçı dje i përcolli përshëndetjet e Zonjës së Parë, Emine Erdoğan, mbretëreshës Tunku Azizah Aminah Maimunah Iskandariah në një pritje private të mbajtur në Istana Negara, Pallati Mbretëror i Malajzisë.

Mbreti malajzian Al-Sulltan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Shah po ashtu mori pjesë në takim dhe përcolli përshëndetjet e tij në Turqi.

Duke biseduar me delegacionin e ambasadës, mbretëresha tha se ndjek nga afër seritë televizive turke dhe shtoi se ajo ishte shumë e interesuar për historinë osmane dhe turke.

Më vonë, Kavakçı paraqiti një letër urimi dhe një pako dhuratash dërguar nga Zonja e Parë e Turqisë për mbretëreshën malajziane me rastin e Vitit të Ri, ndërsa mbretëresha ofroi mirënjohjen e saj për presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan dhe Zonjës së Parë, Emine Erdoğan.​​​​

Mbretëresha ndjek seri televizive turke

Gjatë vizitës së vazhdueshme me një drekë të shtruar për nder të Kavakçı, mbretëresha tha se ndjek me shumë interes seritë televizive turke, përfshirë Payitaht Abdulhamid, “Zgjimi – Selxhuku i Madh” dhe “Themelimi osman”, duke nënvizuar se figurat kryesore në seri janë frymëzuese.

Duke theksuar lidhjet historike midis Turqisë dhe Malajzisë, mbretëresha po ashtu tha se dëshironte të vizitonte Turqinë sa më shpejt të jetë e mundur... .

Ngjarja paraprake

Konfirmohet meçi i çmendur apo i legjendave

Ngjarja e ardhëshme

Ja si reagojnë shenjat e horoskopit kur i tradhton

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian