​Deutsche Bank prezanton ndryshimin e madh që prek miliona njerëz

Në shumicën e degëve të Deutsche Bank, paratë e gatshme nuk do të jenë më të disponueshme në sportel.

“Në të ardhmen, ne nuk duam më të ofrojmë para në degë, sepse mbajtja e parave në degë shkakton kosto,” tha Lars Stoy, kreu i departamentit të klientëve privatë vendas të bankës më të madhe private të Gjermanisë.

Plani i ri i bankës shihet nga shumë njerëz si një hap i qartë prapa për klientët.

“Detyra kryesore e degës është shitja, këshillimi i klientëve për investime, hipoteka, deri diku kredi konsumatore dhe sigurime. Atëherë filialet do të jenë përsëri fitimprurëse, “përfundoi Stoy.

Sipas planeve, banka dëshiron të ofrojë para në dorë vetëm në disa degë të mëdha. Në shumicën e degëve të Deutsche Bank, paratë duhet të jenë të disponueshme vetëm në ATM.

Pretendimet e Stoy u konfirmuan nga Deutsche Bank për mediat gjermane. Zëdhënësja shpjegoi se banka do të reduktojë numrin e shpenzimeve të parave personale në degë si pjesë e transformimit të saj strategjik në Gjermani.

Sipas bankës gjermane, këto plane janë një përgjigje ndaj ndryshimeve në sjelljen e klientëve.

“Kur bëhet fjalë për pagesën dhe trajtimin e parave në përgjithësi, ka një tendencë të qartë të pagesave pa para. Klientët kanë qasje në rrjetin kombëtar të ATM-ve dhe paratë mund të tërhiqen edhe kur bëjnë blerje në shumë supermarkete apo pika karburanti”, tha banka gjermane.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shakira thuhet se punësoi detektivë për të zbuluar tradhtinë e Piques

Story i radhës

Brigadat e kuqe dhe Presidentja Vjosa Osmani

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish