Detajet e fundit nga ceremonia Ocars

23:00 | 14 Prill 2021

© Getty Images

Sipas disa diskutimeve thuhet se producentët do të mbajnë ceremoninë e filmave OSCARS në Londër.

Akademia më parë tha se çmimet e këtij viti, që do të transmetohen të dielën më 25 prill, do të transmetohen drejtpërdrejt dhe ‘personalisht’ nga vende të ndryshme, pasi u shty dy muaj nga pandemia, transmeton lajmi.net.

Sipas Variety, producentët janë duke biseduar me Institutin Britanik të Filmit në lidhje me mbajtjen e ngjarjes.

Burimi shtoi tek Variety se vetëm të nominuarit do të marrin një ftesë në ngjarje së bashku me një mysafir dhe të gjithë do të duhet të bëjnë dy teste koronavirus para ceremonisë.

Ata që udhëtojnë për në Britani të Madhe do të duhet të bëjnë karantinë për 10 ditët e kërkuara dhe të bëjnë dy teste të koronavirusit.

MailOnline ka kontaktuar Akademinë dhe BFI Southbank për koment, Sacha Baron Cohen, Daniel Kaluuya, Carey Mulligan dhe Vanessa Kirby drejtojnë ceremoninë britanike për nominimet e 93-të për Çmimin e Akademisë.

Sacha, 49 vjeç, është regjistruar në kategorinë e Aktorit më të Mirë për Borat Subcendent Moviefilm ndërsa Daniel, 32 vjeç, do të garojë kundër me rolin e tij në Judas and the Black Mesiah.

Fituesit e mëparshëm të Aktorit më të Mirë Oskar, Gary Oldman, 62 vjeç dhe Anthony Hopkins, 83 vjeç do të përballen me fituesin tjetër të Brit dhe Emmy Riz Ahmed në kategorinë e Aktorit më të Mirë.

Ata bashkohen me kandidatët për aktorin më të mirë, të ndjerin Chadwick Boseman për Black Bottom të Ma Rainey dhe Steven Yeun për Minari.

Oldman më parë fitoi Oskarin në vitin 2018 për Orën më të Errët ndërsa Hopkins fitoi për rolin e tij portreti si Hannibal Lector në Heshtjen e Qenjve të vitit 1992.

Kategoria e Aktores më të Mirë sheh aktoret britanike Vanessa Kirby, 32 vjeç dhe Carey Mulligan, 35 vjeç, të nominuara për Pieces Of A Woman and Promising Woman.

Carey është e paparë për suksesin e Critics ‘Choice Awards – ku ajo mori gongun e Aktores më të Mirë ndërsa Vanessa gjithashtu ka shijuar nominime të shumta në të gjithë sezonin e çmimeve.

Emerald Fennell është nominuar për Regjisorin më të Mirë duke bërë historinë e Oskareve me Chloé Zhao për Nomadland – hera e parë që dy gra janë nominuar në këtë kategori.

Në kategorinë e Aktores Ndihmëse, fituesja e mëparshme Olivia Colman njihet për rolin e saj në The Father, së bashku me Maria Bakalova për Borat Subcendent Moviefilm, Glenn Close për Hillbilly Elegy, Amanda Seyfried për Mank dhe Youn Yuh-jung për Minari.

Një ceremoni do të zhvillohet gjithashtu në Paris, ku shtatë të nominuar do të marrin pjesë në një studio lokale nga Canal Plus. Për shkak të kufizimeve më të rrepta të Covid, të nominuarit e raporteve të botimeve nuk do të lejohen të sjellin një plus një.

Akademia e filmit ka konfirmuar se shfaqja do të mbahet në shtëpinë e saj të zakonshme në Teatrin Dolby në Los Angeles dhe qendrën hekurudhore të qytetit, Union Station.

Çmimet e 93-të të Akademisë do t’i i japin përparësi shëndetit publik dhe sigurisë së të gjithë atyre që do të marrin pjesë./Lajmi.net/

 

Ngjarja paraprake

Ozil dhuron shumën marramendëse për të varfërit

Ngjarja e ardhëshme

Sulmuesi shqiptar: Jam me ilaçe, do agjëroj më vonë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian