“Dështimi më i madh ushtarak”, media zvicerane tregon se si po përgjohet ushtria ruse – ja çka po zbulohet

Për shkak se Rusia shkatërroi antenat e telefonave celularë në Ukrainë, celularët e shtrenjtë kripto të ushtrisë nuk funksionojnë më. Kështu u bë publike vdekja e një gjenerali të lartë rus.

Gjenerali rus Vitaly Gerasimov u vra në Ukrainë. Shërbimi i inteligjencës i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës tha të hënën se Gerasimov, shefi i shtabit të ushtrisë së 41-të, vdiq jashtë qytetit lindor të Ukrainës, Kharkiv. Tani është e qartë se si u bë publike vdekja e kreut të lartë ushtarak, shkruan media zvicerane, 20min.ch, përcjellë “Bota sot”.

Kështu, në një sërë postimesh, gazetari Kristo Grozev shpjegon se ushtria ruse ka humbur kanalin e saj të sigurt të komunikimit të quajtur ERA.

“Idiotët u përpoqën të përdornin kriptofonat ERA në Kharkiv pasi shkatërruan antena të shumta të telefonave celularë. Megjithatë, ERA ka nevojë për 3G dhe 4G për transmetim”, shpjegon Grozev, kreu i Bellingcat, një organizatë gazetareske investigative.

Image

Gjenerali Vitaly Gerasimov u vra në betejat për Kharkiv.

Komunikimi i pasigurt

Sistemi i koduar ERA u prezantua në vitin 2021 dhe u reklamua si “Funksionon në çdo situatë”.

“Ushtria ruse është e pajisur me telefona të sigurt që nuk mund të funksionojnë në zonat ku operon ushtria ruse”, thotë Grozev.

Kështu, trupat ruse raportuan vdekjen e Gerasimov me telefon tek FSB, një shërbim vendas i inteligjencës.

Në këtë mënyrë, sipas Grozev, transmetimi i pakriptuar mund të përgjohej. Një burim në Rusi konfirmoi vdekjen e Gerasimov për të. Agjencia e lajmeve DPA shkruan se kjo ende nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur. Rusia fillimisht nuk e komentoi, shkruan më tej 20min.ch, përcjellë “Bota sot”.

Image

Ditë më parë, u njoftua se gjeneralmajor Andrei Sukhovetsky ishte vrarë.

Ushtarët Selfie

Origjina e “dështimit më të madh të sigurisë ushtarake”, siç thotë Grozev, e ka origjinën në një ligj të vitit 2019 të prezantuar nga Vladimir Putin.

Ligji ndalon ushtarët rusë të mbajnë dhe përdorin pajisje me internet, sipas një artikulli nga bellingcat.com.

Kjo kishte për qëllim të frenonte shfaqjen e të ashtuquajturve “ushtarë selfie” të cilët përhapnin informacione sekrete përmes mediave sociale.

“Për shkak se nga ajo kohë e tutje asnjë “smartphone i huaj” nuk u lejua të përdorej, sistemi ERA u zhvillua”, thotë Grozev.

Humbja e oficerëve të lartë vjen në një kohë kur pjesa më e madhe e forcës pushtuese të Putinit është e bllokuar nga problemet logjistike, morali i dobët dhe rezistenca ukrainase. Dështimi i sistemit të komunikimit të koduar mund të jetë një goditje tjetër e madhe.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sindi tregon për përvojën në “Për’puthen”, bën akuzën e rëndë për Bora Zemanin!

Story i radhës

400 vjetori i Tiransë e humbi të kaluarën mijëra vjeçare të saj

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish