Dëshmitari tregon se si u vra një grua brenda Kongresit Amerikan

Një kongresmen amerikan ka përshkruar për ABC News momentin kur një grua u qëllua për vdekje në ndërtesën e Kongresit Amerikan.

Markwayne Mullin, një ligjvënës republikan nga Oklahoma, tha se gruaja kishte qenë midis një turme njerëzish që përpiqeshin të hynin në Dhomën e Përfaqësuesve.

“Turma po të vinte nga dera, kishte shumë anëtarë dhe staf që ishin në rrezik në atë kohë”, tha ai, raporton bbc.

Një nga oficerët e Policisë së Capitol Hill me rroba civile në dhomë gjuajti me armë ndërsa “individë të shumtë” u përpoqën të futeshin në dhomë, tha ai.

“Kur e nxjerr armën, ky ishte një vendim shumë i vështirë për këdo dhe, sapo të tërheqësh armën ashtu, duhet të mbrosh veten me forcë vdekjeprurëse”, shtoi ai

Gruaja që u qëllua u dërgua në spital, ku më vonë u shpall e vdekur. Ajo nuk është emëruar zyrtarisht, por media lokale e identifikoi atë si veteran i forcës ajrore amerikane në zonën e San Diegos dhe mbështetëse e Trumpit, Ashli Babbit.

Mullin tha se të shtënat përfunduan në largimin e turmës nga dyert e dhomës. “Veprimet e [oficerit] mund të gjykohen në shumë mënyra të ndryshme duke ecur përpara”, tha Mullin, “por veprimet e tij besoj se shpëtuan jetën e njerëzve edhe më shumë. Për fat të keq, sidoqoftë u desh një”.

Ngjarja paraprake

Shumica e futbollistëve preferojnë Kosovën

Ngjarja e ardhëshme

Pandemia nuk ndal karnavalet e Pojanit, të rinjtë: Festë për të larguar të keqen

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian