Dëshironit të ishit më të gjatë? Studimet tregojnë se çfarë rreziqesh keni sipas gjatësisë

Gjatësia është diçka më e dëshirueshme, veçanërisht te meshkujt.

Por ata mund të rishqyrtojnë tërheqjen e të qenit i gjatë pasi shkencëtarët kanë zbuluar se mund të rrisë rrezikun e më shumë se 100 sëmundjeve.

Të qenit i gjatë është lidhur me rezultate të pafavorshme, duke përfshirë kancerin dhe goditjen në tru. Studimi më i fundit është më i madhi i këtij lloji, duke përfshirë më shumë se 280,000 njerëz.

Pothuajse të gjithë pjesëmarrësit ishin burra dhe ishin pjesë e një baze të dhënash të quajtur “Programi VA Million Veteran”.

Studiuesit analizuan gjenet e tyre dhe zbuluan se disa variante që ndikojnë në gjatësi janë gjithashtu të lidhura me rreth 127 kushte mjekësore. Duke konfirmuar gjetjet e mëparshme, studimi zbuloi një rrezik më të lartë të fibrilacionit atrial (rrahje të parregullta të zemrës) dhe venave me variçe te individët këmbëgjatë.

Por për herë të parë, ata treguan shanse më të larta duke përfshirë neuropatinë periferike.

Gjendja, e cila tenton të shkaktojë dobësi dhe dhimbje në gjymtyrë dhe dobësi të muskujve, është rezultat i dëmtimit nervor.

Në Mbretërinë e Bashkuar vlerësohet se pothuajse një në 10 njerëz të moshës 55 vjeç e lart janë të prekur nga neuropatia periferike.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Futbollisti i njohur konfirmon largimin nga Gjilani

Story i radhës

Shkon në pesë numri i të vdekurve nga aksidenti i trenit në Alpet e Gjermanisë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish