Deri nesër në mëngjes: Rusët ultimatum Ukrainës për Mariupolin

Rusia u bën thirrje trupave ukrainase në Mariupol që të dorëzojnë armët dhe të largohen nga qyteti port, i cili është goditur veçanërisht rëndë nga luftimet, deri të hënën në mëngjes, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Për këtë qëllim, një korridor duhet të ngrihet ndërmjet orës 10:00 dhe 12:00 sipas kohës së Moskës (08:00 deri në 10:00 me kohën e Zvicrës), tha të dielën gjeneralmajor Mikhail Mizintsev, sipas agjencisë shtetërore ruse TASS.

Prandaj, Rusia i propozoi Ukrainës një plan sipas të cilit të gjitha njësitë e armatosura të Ukrainës duhet të largohen nga qyteti “pa armë dhe municione në rrugën e rënë dakord me Ukrainën”. Rusia po këmbëngul në një “përgjigje formale me shkrim” nga Ukraina ndaj propozimeve deri në orën 5 të mëngjesit me orën e Moskës (3 pasdite me kohën e Zvicrës) të hënën në mëngjes.

Fillimisht nuk pati asnjë reagim ndaj planeve nga pala ukrainase. Sipas Mizintsev, civilët gjithashtu duhet të lejohen të largohen nga qyteti për në Rusi ose zonat e kontrolluara nga Ukraina. Sipas informacioneve ruse, aktualisht në qytet ka 130 mijë civilë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Iliri flet për raportin me Donaldin: U vërtetua ajo që thashë, secili tregoi fytyrën e vet

Story i radhës

Interesat kombëtare, s’mund të arrihen me diplomaci diletante, amatoreske e injorante!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish