Денес се празнува Светиот свештеномаченик Јеротеј

Другар на свети Дионисиј Ареопагит. Верата ја прими од светиот апостол Павле малку после Дионисиј. Подоцна, овој апостол го постави за епископ Атински. Во времето на успението на Пресвета Богородица и Јеротеј се јави во Јерусалим и учествуваше во погребот. Со своето Божествено пеење, мнозина ги приведе кон срдечно умиление и се покажа себеси како маж вдахновен одозгора. Многу се потруди во делото на Евангелието, многубројни незнабошци ги обрати кон вистината, добро го управуваше своето словесно стадо, и најпосле заврши маченички за Христа, Којштo му даде двоен венец во Царството Небесно: венец на јерарх и венец на маченик.

ИЗВОР: slobodenpecat.mk

Ngjarja paraprake

Полицијата го обезбедува гласачкото место непрекинато до завршување на изборите

Ngjarja e ardhëshme

Отворена линија кај Народниот правобранител за пријавување изборни нерегуларности

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian