Demantohet lajmi se i dashuri nuk po e mbështet Rita Orën

Shkeljet e rregullave të coronavirusit nga këngëtarja Rita Ora nuk kanë shkaktuar ndonjë çështje midis saj dhe të dashurit Romain Gavras, ka pretenduar një burim i brendshëm

I dashuri i Rita Orës, Romain Gavras po e mbështet këngëtaren pasi ajo theu rregullat e rrepta anti-COVID, pavarësisht se ata ishin mbi 9,000 milje larg.

Interpretuesja e shumë hiteve u kritikua për organizimin e festës së saj ilegale për ditëlindjen e saj të 30-të në restorantin londinez ‘Casa Cruz’ gjatë periudhës së izolimit në nëntor.

Pas daljes në dritë të shkeljes së rregullave, Rita – e cila është aktualisht në Australi si anëtare e jurisës në spektaklin “The Voice” – kërkoi falje publikisht dhe ofroi të paguante një gjobë prej 10,000 funtesh për skandalin.

Dhe një burim i brendshëm tregoi për The Mirror se thyerja e rregullave nuk e ka penguar marrëdhënien e saj me bukuroshin 39-vjeçar, Romain.

Burimi i brendshëm tregoi: “Romain ka qenë vërtet mbështetës i Ritës gjatë muajve të fundit”.

Është e kuptueshme që dyshja aktualisht janë duke u qëndruar mijëra milje larg për shkak të orarit të punës së Ritës – e cila është detyruar të udhëtojë në Australi për angazhimet e saj të reja në “The Voice”.

Për shkak të rregullave aktuale të izolimit në Mbretërinë e Bashkuar, Romain nuk ishte në gjendje të takohej me interpretuesen e hitit “I Will Never Let You Down”, pasi udhëtimet në këtë kohë lejohen vetëm për qëllime pune.

Në fund të vitit 2020, Rita bëri bujë kur hodhi poshtë rregullat e izolimit për të organizuar një festë për të shënuar ditëlindjen e saj.

Pasi u shfaqën fotografi nga bastisja e saj, fansat e furishëm në rrjetet sociale e kritikuan Ritën deri sa ajo kërkoi falje.

Rita shkroi në atë kohë në Instagram Story: “Përshëndetje të gjithëve, unë organizova një mbledhje të vogël me disa miq për të festuar 30 vjetorin e lindjes”.

“Ishte një nxitje e momentit kur vendimi u mor me pikëpamjen e gabuar se ne po dilnim nga izolimi dhe kjo do të ishte në rregull … Më vjen keq për shkeljen e rregullave dhe nga ana tjetër e kuptoj që kjo i vë njerëzit në rrezik”, shkroi shqiptarja.

“Ky ishte një gabim serioz dhe i pafalshëm i gjykimit. Duke pasur parasysh kufizimet, unë e kuptoj se sa të papërgjegjshme ishin këto veprime dhe unë marr përgjegjësinë e plotë”, theksoi 30-vjeçarja.

Ajo shtoi: “Ndihem veçanërisht në siklet duke ditur nga dora e parë se sa njerëz kanë punuar për të luftuar këtë sëmundje të tmerrshme dhe duke qenë plotësisht të vetëdijshëm për sakrificat që njerëzit dhe bizneset kanë bërë për të na mbajtur të gjithëve të sigurt”.

“Edhe pse kjo nuk do të më arsyetojë, unë dua të kërkoj falje sinqerisht”, u shpreh më tej artistja.

Restorant ‘Casa Cruz’ tani rrezikon të humbasë licencën e tij pasi Policia e quajti festën e saj “një nga shkeljet më të egra dhe famëkeqe” të rregullave të izolimit deri më tani në pandemi.

Festa nuk ishte rregulli i vetëm që ylli i popit ishte e gatshme të shkelte pasi u zbulua më vonë se ajo kishte fluturuar me avion privat për në Kajro, Egjipt, më 21 nëntor për të performuar në hotelin me pesë yje “W” dhe nuk u vetë-izolua në Londër për 14 ditë pasi u kthye nga ai udhëtim.

Sipas rregullave të qeverisë, ajo duhet të kishte vënë veten në karantinë për 14 ditë kur u kthye në shtëpi.

Pas zbulimit nga Mail on Sunday për këtë thyerje të rregullave për herë të dytë, Rita është detyruar të bëjë një tjetër kërkim-falje të zhurmshme.

Ajo tha: “Kohët e fundit kam fluturuar për në Egjipt për të performuar në një ngjarje korporate për një kompani private, ku stafi im i udhëtimit ndoqi protokollin dhe paraqiti teste negative për COVID me rastin e hyrjes, siç kërkohet nga autoritetet egjiptiane”.

“Pas kthimit tim në Britani, unë duhet të kisha ndjekur këshillën e Qeverisë dhe të izolohesha për periudhën e kërkuar. Siç e dini, unë nuk i ndoqa këshillat e Qeverisë dhe… Unë përsëri kërkoj falje, pa rezerva”.

“Ndërsa e kuptoj që fjalët apologjetike të një ylli të popit nuk mund të kenë shumë peshë, veçanërisht dikush që ka thyer rregullat si unë, unë e kuptoj se disa mund të kërkojnë të ndjekin shembullin tim”.

“Mesazhi im për ta është i thjeshtë: Ju lutem mos. Faji dhe turpi që kam mbajtur këtë javë për gabimin tim nuk ia vlen. Në vend të kësaj, vazhdoni të dëgjoni këshillat e Qeverisë dhe zërat e heronjve të NHS-së (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar) dhe të merrni masat e nevojshme paraprake”, tha Rita.

“Shpresoj që një ditë ta bëj atë për publikun që më ka dhënë kaq shumë mbështetje gjatë viteve dhe, në veçanti, ta bëjë atë për heronjtë e NHS-së … Në ndërkohë, unë do të dhuroj tarifën time nga Egjipti për bamirësi”, theksoi ajo.

“Jini më të mirë se unë se sa kam qenë dhe mësoni nga gabimet e mia në mënyrë që të mos keni nevojë të mësoni vetë në mënyrën e vështirë. Me dashuri, Rita”.

Disa fansa të zemëruar në Londër kanë bërë thirrje që ajo të përjashtohet nga roli i saj si anëtare jurie në spektaklin “The Masked Singer” pasi theu rregullat e izolimit.

Një ndjekës shkroi në Twitter: “Rita Ora duhej të ishte hequr nga #TheMaskedSinger pasi me vetëdije theu rregullat e izolimit! Shembull i shkëlqyeshëm Rita!”.

Një tjetër postoi: “Kur po largohet Rita Ora nga The Masked Singer? Izolimi është për të gjithë”.

Një i tretë shkroi: “Më pëlqen Rita Ora, por sa më shumë që dëgjoj për këtë rast, aq më shumë mendoj se duhet t’i jepet udha nga ‘The Masked Singer’”.

Një tjetër ra dakord: “Dy herë Rita Ora theu rregullat, ITV duhet ta hiqte atë nga ‘The Masked Singer’, ajo qartë nuk kujdeset për mirëqenien e njerëzve, prandaj pse duhet të kujdesemi ta shohim në TV? Bëni një shembull!”.

“The Masked Singer” u xhirua para se Rita të thyente rregullat e izolimit.

Përndryshe, Rita dhe Romain mendohet se kanë filluar romancën e tyre vitin e kaluar.

Në tetor, Rita ndezi spekulime se ajo dhe Romain ishin fejuar dhe do të martoheshin, pasi ajo u fotografua me një unazë diamanti në gishtin e saj të unazës.

Sipas The Sun, Rita – e cila mendohet të ketë qenë në shoqëri me producentin e muzikës, Romain, 39 vjeçar, për gjashtë muajt e fundit – ishte “duke bërë shaka” me unazën kur ishte në një restorant me Elena dhe dy miq.

Një burim i tha gazetës: “Rita po tregonte unazën të enjten me gratë që dukeshin duke u tallur me të”.

“Ajo dukej me humor të lartë kur doli nga restoranti dhe më pas futi dorën në xhep”, tha burimi.

Pavarësisht nga spekulimet, një burim këmbënguli se unaza ishte vetëm një copë stoli dhe se Rita nuk është e fejuar në fund të fundit.

Rita më parë është parë në pushime jashtë vendit me Romain që kur filloi pandemia COVID-19, në Ibiza në korrik dhe në Korfuz në muajin shtator.

Një burim tha kur ata konfirmuan romancën e tyre në korrik se këngëtarja shqiptaro-britanike e lindur në Kosovë dhe regjisori francezo-grek kishin krijuar një lidhje të fortë.

Këngëtarja më parë ka qenë në lidhje me emrat e njohur, si garuesin e Formula 1, Lewis Hamilton, DJ Calvin Harris, aktorin Andrew Garfield dhe yllin Rob Kardashian.

Ngjarja paraprake

​Gattuso pritet të largohet nga Napoli

Ngjarja e ardhëshme

​Ahengu sekret i nxënësve në jug të Francës, ndërhyn policia

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian