Del në skenë skenari i paimagjinueshëm për fundin e luftës në Ukrainë

Politologu amerikan Michael Walzer ka paraqitur një skenar të paimagjinueshëm për fundin e luftës në Ukrainë në orët kur Zelensky u prit si hero në Uashington, duke pranuar premtimin e presidentit amerikan Joe Biden për furnizimet me raketa Patriot. Sipas tij presidenti ukrainas duhet të jetë gati të fluturojë në Kremlin nëse ka një angazhim nga Vladimir Putin. Pas 300 ditësh lufte të pamëshirshme, sipas Walzer, mundësia e negociatave varet ende nga armët. “Shpresoj që fitoret e mëtejshme të Ukrainës do ta inkurajojnë Moskën të pranojë kufijtë e 24 shkurtit”, u shpreh eksperti amerikan. Por sinjalet në këtë kuptim nuk duket se kanë ardhur ende nga Rusia. Në të vërtetë, takimi bashkëkohor mes “deputetit” Medvedev dhe presidentit kinez Xi Jinping ka shërbyer për të forcuar, të paktën në media, imazhin e dy fronteve kundërshtare: Perëndim-Kiev kundër Kremlinit-Pekinit.

Sinjalet e vizitës së presidentit ukrainas

Eksperti amerikan ka treguar prapaskenat e vizitës së presidentit ukrainas në SHBA. “Udhëheqësi i një vendi aleat nën rrethim po vjen për të folur me presidentin dhe parlamentarët në një kohë kur një Kongres i ri është gati të marrë detyrën dhe shumë janë kundër ndihmës për Ukrainën. Nëse ai vjen për t’u përballur drejtpërdrejt me ta, për të shpjeguar pozicionin e tij, është e një rëndësie të madhe. Dhe mendoj se është domethënëse që Biden e mirëpret atë si një aleat të madh dhe një figurë heroike në mbrojtjen e pavarësisë dhe sovranitetit kombëtar. Është një moment i madh. Disa thonë se Zelensky duhet të kishte vizituar Brukselin përpara Uashingtonit. Në rrugën e kthimit, ai duhet të ndalet në Bruksel. Dhe sigurisht ai duhet të jetë gati për të shkuar në Moskë, nëse do të kishte një angazhim nga Putin”, nënvizon Walzer për Corriere della Sera.

A do të ketë armëpushim?

Megjithatë “një armëpushim tani do t’i jepte Putinit mundësinë për të krijuar një ushtri efektive. Dhe kjo nuk është ajo që ne duam të shohim. Është shumë e vështirë, duhet të përcaktohet një armëpushim që të përfshijë garanci kundër rifillimit të luftimeve”. Për raketat Patriot “mbrojtja ajrore duhet të ishte dërguar në Ukrainë muaj më parë. Ne ishim aq të përqendruar në rrezikun e përshkallëzimit bërthamor, saqë injoruam rrezikun e bombardimeve ajrore në shkallë të gjerë të infrastrukturës ukrainase”, u shpreh eksperti.

Flet përfaqësuesi i NATO

Për takimin Biden-Zelensky, ka folur dhe përfaqësuesi italian në NATO, ambasadori Stefano Stefanini. “Putini nuk dëshiron të heqë dorë nga objektivat e tij, ushtarake dhe politike: aneksimi i territoreve dhe zvogëlimi i Ukrainës në një shtet vasal të Rusisë. Asnjë dritë paqeje nuk mund të shihet sot”, tha ai. Stefanini paralajmëron më pas për një mundësi, se “me vizitën e Putinit në Minsk, një front i tretë në veri, një bjelloruso-ukrainas, mund të hapet, siç ishte në fillim me avancimin në Kiev.

Ukraina do të vazhdojë të rezistojë

Nga ana tjetër, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalën e tij të mbajtur në Kongresin amerikan tha se Ukraina vazhdon ende të qëndrojë pavarësisht të gjitha parashikimeve kundër. Lideri ukrainas u zotua se nuk do të bëjë kompromis në përpjekjet për t’i dhënë fund luftës. Më pas ai vuri theksin në rrezikun e këtij sulmi duke vënë theksin se forcat ruse nuk janë kërcënim vetëm për Ukrainën por ky konflikt po ve në rrezik demokracinë në mbarë botën. “Paratë tuaja nuk janë bamirësi. Është një investim  në sigurinë globale dhe demokracinë që ne trajtojmë në mënyrën më të përgjegjshme,”u shpreh ai para Kongresit. Zelensky u bëri thirrje ligjvënësve amerikanë që të forcojnë sanksionet kundër Rusisë dhe që terroristet  të mbahen përgjegjës për agresionin. Presidenti ukrainas u përpoq edhe të bindë deputetët dhe senatorët që të vazhdojnë të financojnë Ukrainën për të vazhduar luftën kundër pushtuesve rusë.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Skandali i Juventusit

Story i radhës

Mustafa Hajrullahi zgjidhet shef i Prokurorisë së Lartë në Shkup

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish