DASh konfirmon ndalimin e një shtetasi amerikan në Arabinë Saudite

Departamenti Amerikan i Shtetit konfirmoi se shtetasi amerikan, Saad Ibrahim Almadi, 72-vjeçar, është burgosur në Arabinë Saudite pasi u dënua me 16 vjet burg për postime kritike ndaj qeverisë saudite.

“Ne kemi ngritur vazhdimisht dhe intensivisht shqetësimet tona në lidhje me rastin në nivelet e larta të qeverisë saudite, si përmes kanaleve në Riad dhe Uashington, DC, deri në fund të ditës së djeshme,” tha zëvendës zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel në një konferencë shtypi.

Burgimi i Almadit u raportua fillimisht nga Washington Post, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Patel gjithashtu konfirmoi se nuk kishte asnjë zyrtar të Departamentit të Shtetit në seancën e dënimit të Almadi, gjë që ai tha se ishte për shkak se qeveria saudite e shtyu datën e seancës pa i thënë ambasadës amerikane dhe nuk iu përgjigj kurrë kërkesës së ambasadës për të marrë pjesë në seancën dëgjimore javë përpara se të ishte caktuar fillimisht.

Patel tha se Departamenti i Shtetit po kalon ende procesin për të përcaktuar nëse Almadi do të caktohet si “i arrestuar gabimisht”.

“Ushtrimi i lirisë së shprehjes nuk duhet të kriminalizohet kurrë”, tha Patel.

Patel tha gjithashtu se hera e fundit që ShBA kishte qasje konsullore në Almadi ishte 10 gushti.

Departamenti i Shtetit komunikoi me ambasadorin saudit në Uashington të hënën për rastin e Almadi, tha një zyrtar amerikan për CNN.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Parlamenti i Estonisë shpall Rusinë shtet terrorist

Story i radhës

Rusia përpiqet të mbulojë humbjet e saj në fushën e betejës me terror ndaj civilëve

Të fundit nga