​Danimarkë, inflacioni më i lartë që nga maji 1983

Inflacioni në Danimarkë u përshpejtua me nje ritëm të shpejtë që nga maji i 1983, sipas të dhënave statistikore.

Çmimet e konsumit u rritën me 7,4% në terma vjetore në maj, pas një rritjeje prej 6,7% në muajin prill.

Inflacioni i fundit ishte më i larti që nga maji 1983, kur çmimet u rritën me 7,6%. Pa përfshirë energjinë dhe ushqimet e freskëta, inflacioni bazë u rrit në 4,4% në maj nga 3,6% që ishte një muaj më parë.

Kostot e transportit u rritën me 13% në terma vjetore, në maj dhe çmimet e ushqimeve dhe pijeve joalkoolike u rritën me 10,1%. Ndërkohë, çmimet e banesave, energjisë elektrike dhe ngrohjes u rritën me 9,1%.

Çmimet për mobilimin, shërbimet shtëpiake dhe restorantet dhe hotelet u rritën përkatësisht me 7,4% dhe 7,1%. Çmimet e pijeve alkoolike dhe duhanit u rritën me 7% ndërsa çmimet e kohës së lirë dhe kulturës me 3,2%.

“Në bazë mujore, çmimet e konsumit u rritën me 0,9% në maj”, sipas të dhënave.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Forcat ruse akuzohen për shkatërrimin e qëllimshëm të infrastrukturës energjetike në Ukrainën jugore

Story i radhës

Test: Zgjidh një sy mistik dhe zbulo si të shohin të tjerët

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish