Danimarka jep leje operacionale për gazsjellësin “Nord Stream 2”

Autoritetet daneze njoftuan sot se kanë miratuar lejen operacionale për një tubacion nënujor, që synon të transportojë gaz natyror nga Rusia në Gjermani.

“Vendimi lidhet me komisionimin dhe funksionimin e tubacioneve “Nord Stream 2”, tha Agjencia daneze e Energjisë.

Vitin e kaluar, agjencia lëshoi një leje që lejon “Nord Stream 2 AG” të ndërtojë tubacione binjake që do të kalonin 147 kilometra në barrierën kontinentale daneze, në Detit Baltik.

“Nord Stream 2 AG” kontrollohet nga kompania energjetike ruse “Gazprom”.

Ngjarja paraprake

Armina Mevlani më në fund jep lajmin e madh: Tregon kur do të martohet

Ngjarja e ardhëshme

Shoferi bën parkim të tmerrshëm të veturës në Prishtinë: Kaq mund të dënohet nga Policia

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian