Dalin prova të reja/ Edhe një qytet ukrainas bie në ‘duart’ e forcave ruse

Ka prova të shumta se qyteti i Volnovakha në Ukrainën lindore ka rënë në duart e forcave ruse dhe aleatëve të tyre në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut.

Qyteti ishte i rrethuar pothuajse që nga fillimi i pushtimit rus, por ishte mbrojtur ashpër nga forcat ukrainase.

Zëdhënësi i ministrisë ruse të mbrojtjes, gjeneralmajor Igor Konashenkov, tha se një “grup i trupave të Republikës Popullore të Donetsk çliroi qytetin e Volnovakha” dhe disa vendbanime përreth, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”

Konashenkov tha se milicia kishte përparuar rreth gjashtë kilometra (rreth 3.7 milje) dhe vazhdoi të shtrëngonte rrethimin e qytetit të rrethuar të Mariupolit.

Disa video të mediave sociale nga qyteti treguan ushtarë dhe automjete ruse në disa lagje, si dhe tanke të braktisura ukrainase. Video të tjera treguan shkatërrim të gjerë në Volnovakha.

Rënia e dukshme e Volnovakha – e cila është në gjysmë të rrugës midis Donetsk dhe Mariupol – u lejon forcave ruse të konsolidojnë kontrollin e tyre në rajonin e Donbasit.

Më herët të premten, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Volnovakha mbeti plotësisht e bllokuar për autokolonat e ndihmave humanitare, por autoritetet ukrainase nuk e kanë pranuar që qyteti ka rënë nën kontrollin rus.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dy shenjat e horoskopit që do të shkojnë krah për krah drejt një prilli plot gëzim dhe dashuri

Story i radhës

Konflikti Rusi-Ukrainë: A është interneti në prag të ndarjes?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish